08.01.2016, 08:11

Čínsky kolaps poslal USA na novoročné historické dno

Čínsky kolaps poslal USA na novoročné historické dno

Americké akciové trhy včera stratili cez dve percentá a zažívajú najhoršie prvé dni roka vo svojej histórii. Wall Street naďalej zrážali pokračujúce otrasy na čínskych burzách a rastúce obavy o druhú najväčšiu ekonomiku sveta.

Dow Jones index v závere stratil 2,32 percenta na 16.514,10 bodu a podľa agentúry Reuters mieri k najhlbšej strate prvého týždňa roka za viac než storočie. Za prvé štyri dni týždňa najsledovanejší index Wall Street spadol o viac ako päť percent.

Širší index S&P 500 klesol o 2,37 percenta na 1943,09 bodu, čo bol jeho najprudší pokles od vlaňajšieho septembra. Index technologického trhu Nasdaq odpísal 3,03 percenta na 4689,43 bodu.

Americké akcie prudko strácali tretí deň tohto týždňa. Wall Street znepokojujú obavy z ďalšieho útlmu v Číne, kde pokračuje ťažký výpredaj na akciových trhoch a centrálna banka necháva výrazne oslabovať jüan.

"Na trhu, ktorý začína celý rok takým poklesom, sú ľudia nedôverčiví," povedal agentúre Reuters Robert Pavlik z newyorskej investičnej firmy Boston Private Wealth. "Čína vytvára veľkú neistotu," dodal.

Čínska centrálna banka dnes umožnila polpercentné oslabenie meny, čo vyvolalo obavy, že čínska ekonomika by mohla byť ešte slabšia, než sa predpokladalo. Čínske akciové trhy sa dnes prepadli o viac ako sedem percent a obchodovanie bolo krátko po začatí na zvyšok dňa zastavené. Stalo sa to už druhýkrát v tomto týždni.

Prepad akcií dočasne zmiernilo oznámenie Číny, že od dnes prestane uplatňovať nový mechanizmus pre automatické pozastavovanie burzových obchodov. Trh ale naďalej podkopával pokračujúci pád cien ropy a ďalších komodít.

Trh znovu zrážal akcie najhodnotnejšej spoločnosti Apple. Ich kurz stratil dnes viac ako štyri percentá a zostúpil na minimum od októbra 2014. Investori sa zbavovali akcií firmy tretí deň po sebe v reakcii na správy, že Apple a jeho zmluvní výrobcovia kvôli rastúcim zásobám podstatne obmedzia produkciu telefónov iPhone.

Na devízovom trhu pod vplyvom otrasov na svetových burzách získavali meny považované investormi za bezpečné investície, teda japonský jen a vďaka nízkym úrokom i euro. Dolár proti košu šiestich hlavných mien klesol o jedno percento a zaznamenal najhlbšiu stratu za takmer mesiac.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.