16.03.2013, 15:18

Cyperčania sú vydesení. Vláda ide zdaniť vklady

Cyperské banky museli predčasne zatvoriť pobočky pred náporom klientov.

Cyperský minister financií Michael Sarris

Cyperské družstevné banky dnes predčasne zatvorili svoje pobočky pred náporom vydesených klientov, ktorí sa usilovali vybrať si z účtov vložené peniaze. Paniku vyvolalo rozhodnutie eurozóny, ktorá Cypru schválila záchranný úver vo výške 10 miliárd eur. Jednou z podmienok finančnej pomoci je totiž výber jednorazového poplatku z bankových vkladov. Informovala o tom agentúra AP.     

Družstevné banky na Cypre dnes na rozdiel od komerčných bánk, ktoré sú cez víkend zatvorené, otvorili svoje pobočky. Po zverejnení detailov dohody o záchrannom úvere od Európskeho mechanizmu pre stabilitu a Medzinárodného menového fondu, ktorá okrem iného zahŕňa aj jednorazový poplatok z vkladov, sa však do všetkých otvorených bánk po celom ostrove nahrnuli davy klientov.    

Cyperský minister financií Michael Sarris

Družstevné banky, ktoré reprezentujú zhruba 20 % cyperského bankového sektora, tak boli otvorené iba jednu hodinu. Ľudia sa potom pokúšali vybrať si peniaze z bankomatov, pred ktorými sa tvorili dlhé rady, až kým z nich nevyčerpali všetku hotovosť.     

Odborníci odhadujú, že jednorazový poplatok z vkladov prinesie do štátnej pokladnice Cypru 5,8 miliardy eur.     

Podľa návrhu budúcich veriteľov, klienti cyperských bánk, ktorí majú na účte menej ako 100.000 eur zaplatia jednorazovú daň vo výške 6,75 % z vkladu v banke, a tí, ktorí majú viac, zaplatia 9,9 % z vloženej sumy.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.