26.01.2016, 20:03

Ropa silno kolíše, očakáva riešenie najväčšieho problému posledných desaťročí

Ropa silno kolíše, očakáva riešenie najväčšieho problému posledných desaťročí

Po rannom poklese pod 30 USD za barel (159 litrov) sa ceny ropy opäť vrátili nad 30-dolárovú úroveň, pričom cena ropy Brent sa posunula bližšie k 31-dolárovej hranici. Dôvodom sú signály, že členské štáty Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a štáty mimo ropného kartelu by mohli uzatvoriť dohodu o riešení najväčšieho prezásobenia ropného trhu za posledné desaťročia. Informovala o tom agentúra Reuters.

Štáty z OPEC znovu vyzvali konkurenčných producentov ropy mimo kartelu, aby pristúpili na koordinované obmedzenie ťažby, no Rusko, ktoré je považované v tomto smere za rozhodujúceho hráča, zatiaľ takýto postup odmietalo. Dnes ale iracký minister ropného priemyslu Ádel Abdul Mahdí povedal, že v súvislosti s takouto dohodou "zaznamenal určitú flexibilitu".

Následne sa cena severomorskej ropnej zmesi Brent po predchádzajúcom poklese pod 30 USD/barel opäť zotavila a vrátila nad 30-dolárovú úroveň. Pred 16.00 h SEČ zaznamenala 30,88 USD (28,49 eura) za barel. V porovnaní s pondelkovou uzávierkou (25.1.) to znamenalo rast o 38 centov. Ešte 20. januára zaznamenala cena Brentu pokles na 27,10 USD/barel, čo bola najnižšia hodnota od novembra 2003.

Vzrástla aj cena americkej ľahkej ropy WTI. Tá dosiahla 30,54 USD za barel, čo oproti pondelkovej uzávierke predstavovalo rast o 20 centov.

Trhy zároveň očakávajú informácie o vývoji ropných zásob v Spojených štátoch za minulý týždeň. Ako prvý svoj odhad zverejní Americký ropný inštitút (API), ktorý tak urobí dnes večer. Rozhodujúcu správu o vývoji zásob ropy v USA oznámi v stredu americké ministerstvo energetiky.

(1 EUR = 1,0837 USD)

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.