23.10.2013, 15:18

Američania sa do práce nehrnú. Môže za to zlá ekonomika

Oproti roku 2000 dnes pracuje omnoho menej mladých ľudí. Problémom je vyšší priemerný vek, recesia, ale aj pohodlnosť.

Američania sa do práce nehrnú. Môže za to zlá ekonomika

Kedysi mladí ľudia hneď po tom, ako z rúk rektora dostali vysokoškolský diplom, utekali na úrad práce. Dnes sa však mladí Američania do práce nehrnú a nástup do zamestnania odkladajú na dobu neurčitú. Od sedemdesiatych rokov je pomer nezamestnaných vo veku 20 až 34 rokov k pracujúcim, alebo tým, ktorí si aktívne hľadajú prácu, najvyšší. Momentálne pracuje, alebo sa o prácu uchádza, asi 77 % mladých, vyštudovaných ľudí.

Podľa analytikov je hlavný faktor, ktorí môže za to, že mladí nepracujú, slabá ekonomika. Hospodárska recesia sa totiž prejaví najmä na nich. Politika padajúcich podnikov je totiž “posledný dnu, prvý von”, takže ak firma prepúšťa, najskôr idú profesne najmladší. Firmy tiež zmrazia prijímacie konanie na dobu neurčitú, na čo opäť doplácajú najmä čerství absolventi, alebo mladí ľudia s krátkou praxou, uviedol portál CNBC.

Nasledujúci graf ukazuje, ako od roku 2000 klesá počet zamestnaných mladých ľudí:

Podľa ekonómov však k nezdravému pracovnému trhu priespievajú aj iné, štrukturálne zmeny, ktoré majú na vývoj zamestnanosti permanentný dopad. Medzi najdôležitejšie faktory patrí, že:

Študenti zostávajú v škole

Oproti roku 2000 sa priemerne strávený čas na škole výrazne zvýšil. Na vysokých školách tiež študuje o 25 % ľudí viac. Predlžovanie vzdelávania je dnes výrazný trend, mladí tak oddaľujú nástup do pracovného procesu. Medzi dôvody patrí aj už spomenutá recesia a strach z nezamestnanosti.

Ľudia zostávajú doma

Niektorým ľuďom, najmä ženám – matkám, vyhovuje predĺžiť si materskú, alebo zostávajú doma kvôli rodine. Môžu za to nízke mzdy a tiež to, že ľudia si dnes čas strávený s rodinou vážia viac, ako peniaze navyše.

Žije sa dlhšie

Priemerná dĺžka života Američanov sa predĺžila. Ľudia sa neskôr ženia a vydávajú, majú deti, a tiež chcú čo najviac oddialiť nástup do zamestnania. Najmä mladí sa preto snažia čo najdlhšie zostať v rodičovskom dome alebo v škole.

Tiež sa pracuje dlhšie

S priemernou dĺžkou života sa posunul aj odchod do dôchodku. Veľakrát sú teda pracovné pozície obsadené ľuďmi v dôchodkovom veku a zaberajú miesto mladým. Mnohí starší ľudia tiež odkladajú dôchodok kvôli tomu, že majú pocit, že naň nemajú dostatočné úspory, za čo môže tiež slabá ekonomika.

Nezamestnanosť, nezáujem o zamestnanie a ekonomické problémy teda tvoria začarovaný kruh, ktorý je len veľmi ťažké prelomiť.

 

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.