19.01.2016, 15:40

Renault má veľký problém. Kvôli emisiám musí zvolať tisíce áut

Renault má veľký problém. Kvôli emisiám musí zvolať tisíce áut

Francúzska automobilka Renault zvolá asi pätnásť tisíc áut, ktorým upraví motor tak, aby zodpovedal emisným normám. Uviedla to v utorok francúzska ministerka životného prostredia Segolene Royalová.

Renault je druhým najväčším výrobcom áut vo Francúzsku. Minulý týždeň akcie firmy prudko klesli po správach, že pracovisko automobilky prehľadávali kvôli technológii merania emisií vyšetrovatelia.

Royalová v rozhlasovej stanici RTL uviedla, že Renault "sa zaviazal zvolať určitý počet vozidiel, pätnásť tisíc vozidiel, aby ich skontroloval a správne nastavil, aby filtračný systém fungoval" za všetkých teplotných podmienok.

"Nové autá musia zodpovedať normám," povedala ministerka, podľa ktorej Renault emisné normy neprekračuje sám. Žiadneho ďalšieho výrobcu ale nezmienila.

Royalová krátko po vypuknutí škandálu okolo merania emisií u väčšieho európskeho konkurenta Volkswagen nariadila vo svojej krajine testy áut rôznych značiek. Konkrétne u Renaultu testy ukázali prekročenie noriem oxidu uhličitého a oxidov dusíka.

Vláda ale zdôrazňuje, že v autách nie je systém umožňujúci manipulovať s výsledkami merania emisií - na rozdiel od Volkswagenu, ktorý vlani pripustil, že týmto softvérom je po celom svete vybavených asi jedenásť miliónov jeho naftových áut.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.