06.11.2015, 22:29

USA zamietli ropovod, ktorý mal dodávať ropu z Kanady

USA zamietli ropovod, ktorý mal dodávať ropu z Kanady

Americký prezident Barack Obama dnes oznámil zamietnutie plánovaného ropovodu Keystone XL, ktorý mal prepravovať ropu z Kanady do USA. Oznámenie prezidenta znamená víťazstvo pre ekologické skupiny, ktoré proti projektu bojovali viac než sedem rokov. Informovala o tom agentúra Reuters.

"Ropovod nebude mať pre našu ekonomiku výraznejší prínos," povedal Obama na tlačovej konferencii. Ako dodal, projekt nezníži Američanom ceny pohonných látok a dovážanie "špinavšej" ropy z Kanady nepovedie k zvýšeniu energetickej bezpečnosti USA.

Ropovod Keystone XL mal dodávať ropu z provincie Alberta a čiastočne z amerického štátu Severná Dakota do rafinérií v štáte Illinois a neskôr na pobrežie Mexického zálivu. Denne ním malo prúdiť viac než 800-tisíc barelov suroviny (1 barel = 159 litrov).

Zamietnutie projektu podľa ekonómov spôsobí, že rozvoj ropných pieskov v Alberte bude teraz zložitejší. Na druhej strane posilní pozíciu USA na blížiacej sa konferencii o klíme v Paríži.

Spoločnosť TransCanada, ktorá projekt v roku 2008 predložila, ako aj ďalšie ropné firmy poukazovali na zvýšenie energetickej bezpečnosti krajín v Severnej Amerike a na vytvorenie tisícok nových pracovných miest. No od spomínaného roku Spojené štáty zaznamenali výrazné zvýšenie vlastnej produkcie ropy, čo nakoniec prispelo k poklesu cien komodity o viac než polovicu.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.