27.02.2013, 00:00

Eurozónou opäť otriasa Berlusconi

Euro sa oslabilo, akcie talianskych bánk, vrátane matky slovenskej VÚB, sa prepadli.

Silvio Berlusconi. Snímka: Reuters
Zdroj: Reuters

 Nočná mora eura a eurozóny je späť. Bývalý taliansky premiér Silvio Berlusconi, ktorý neochotou šetriť v minulosti výrazne prispel k prepuknutiu talianskej dlhovej krízy, drží po parlamentných voľbách v šachu celú eurozónu. Tá sa síce ešte v pondelok popoludní tešila z víťazstva lídra talianskej ľavice Piera Luigiho Bersaniho, ktorý sľubuje v tandeme s odchádzajúcim premiérom Mariom Montim tvrdé škrty. Úľavu však vystriedal strach po nočnom spočítaní všetkých hlasov a prekvapujúcom Berlusconiho úspechu v Senáte.

 

Hrozí pat
Berlusconi tak môže blokovať prakticky všetky rozhodnutia a reformy nastupujúcej vládnej väčšiny.

Nervozita z Talianska včera posielala kurz eura či indexy európskych búrz na niekoľkotýždňové minimá.

Banky v problémoch
„Na finančných trhoch vypukla panika. Euro začalo po predchádzajúcom výraznom posilňovaní ešte výraznejšie padať,“ uviedla pre HN Markéta Šichtařová, šéfa českej spoločnosti Next Finance.

V problémoch sa ocitli talianske štátne dlhopisy, ktoré ešte pred pár mesiacmi boli vážnou hrozbou pre eurozónu. A stávajú sa ňou znovu. Len od včerajšieho rána vyskočili ich výnosy takmer o desatinu a šplhali sa k piatim percentám. Za hranicou šiestich percent pritom krajinu čakajú problémy s financovaním – Taliansko by tak mohlo byť odkázané na zásahy Európskej centrálnej banky či na pomoc z eurovalu.

O vyše osem percent sa prepadali akcie veľkých talianskych bánk ako UniCredit či Intesa Sanpaolo, ktorá je materskou bankou slovenskej VÚB. Aj preto boli tzv. short sales, teda špekulácie na pokles akcií Intesa Sanpaolo, dočasne zastavené. To všetko kvôli obavám z paniky na trhoch.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.