17.10.2013, 11:32

Babišovi politika nestačí. Chce aj vlastnú banku

Vlastník koncernu Agrofert a líder politického hnutia ANO 2011 Andrej Babiš sa snaží získať bankovú licenciu.

Babišovi politika nestačí. Chce aj vlastnú banku

Babišova cesta k bankovej licencii môže viesť cez prevzatie jedenástky na českom bankovom trhu - LBBW. Informoval o tom dnes server iHNed.cz.

Babiš sa o dcéru nemeckého finančného ústavu LBBW zaujíma prostredníctvom fondu súkromného kapitálu Hartenberg Capital. Ten vznikol len tento rok a Babiš chce prostredníctvom neho zainvestovať celkovo 5 miliárd Kč (194,70 milióna eur). Fond riadia bývalý investičný riaditeľ skupiny Penta Jozef Janov a šéf akvizícií Agrofertu Libor Němeček.

Hartenberg sa o LBBW zaujímal už pred niekoľkými mesiacmi, doteraz však jeho zástupcovia tvrdili, že ponuku stiahol. Teraz už ale potvrdzujú, že sa o LBBW aj naďalej uchádzajú. "Naša ponuka stále platí, no sme až druhí v poradí," povedal pre české Hospodárske noviny Janov. Presnú výšku ponuky komentovať nechcel. Priznal ale, že je nižšia než v prípade Českej sporiteľne.

Česká LBBW, ktorá sa v 1. polroku tohto roka dostala do straty 12 miliónov Kč, je na predaj už niekoľko rokov a momentálne má k nej najbližšie práve Česká spořitelna. Stuttgartské vedenie banky ju uprednostnilo z troch záujemcov a v súčasnosti sa intenzívne vyjednáva o tom, za akých podmienok by sporiteľňa LBBW prevzala. Tá za banku ponúka asi 50 miliónov eur. Zároveň ale žiada, aby si LBBW problematické úvery ponechala.

Agrofert Holding je stopercentným vlastníkom vydavateľstva Ecopress a. s., ktoré vydáva Hospodárske noviny.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.