06.01.2015, 00:00

Horší ako komunizmus. Pozrite sa, čo chystá favorit gréckych volieb

Investori sa budú snažiť predať všetko, čo v Grécku majú. Kvôli programu, ktorý im prezentuje strana SYRIZA.

Horší ako komunizmus. Pozrite sa, čo chystá favorit gréckych volieb

„Keby sa netvárili tak vážne, považoval by som to za divadlo alebo žart,“ napísal investor Joerg Sponer po stretnutí s ekonomickými expertami z gréckej ľavicovej strany SYRIZA. Extrémni ľavičiari sú hlavným favoritom na víťazstvo v gréckych predčasných voľbách, ktoré sa budú konať 25. januára 2015.

Ekonomickí experti SYRIZY predstavili svoj program investorom v Londýne. Jedným z nich bol aj Joerg Sponer, generálny riaditeľ Capital Group. Capital Group je jednou z najväčších svetových spoločností, ktorá spravuje klientom investície za bilión dolárov.

Sponer bol zo stretnutia s ekonomickými expertmi SYRIZA Yiorgosom Stathakisom a Yiannisom Miliosom zhrozený a svoje pocity spísal v krátkej správe, ktorú poslal do gréckych bánk a obchodníkom s gréckymi dlhopismi.

Upozornil, že účastníci stretnutí (15 až 20 správcov veľkých fondov) boli šokovaní a "chcú okamžite predať všetko, čo v Grécku majú". Program SYRIZA je podľa neho "horší ako komunizmus".

Ak by vo voľbách získal Tsipras viac než 36,5 percent a tým pádom absolútnu väčšinu v parlamente (čo je možné, keďže víťaz získava automaticky bonus 50 kresiel), bude okamžite nasledovať cyperský scenár. To znamená „masívny odliv kapitálu, výbery úspor z bánk a koniec investíciám.“

Spojencami SYRIZY v Európe sú podľa Sponera radikálne ľavicové strany ako nemecká Die Linke a španielsky Podemos „aj keď sú pre nich príliš liberálne“.

Toto je päť pilierov programu strany, ako ho prezentovali pred investormi. Kurzívou sú napísané Sponerove dovetky.

  • Zastavíme humanitárnu krízu. Poskytneme zadarmo jedlo, elektrinu, bývanie a zdravotnú starostlivosť všetkým, ktorí to potrebujú.
  • Nikto nesmie mať nižšiu mzdu ako 750 eur štrnásťkrát do roka. Najnižší dôchodok bude 750 eur trinásťkrát do roka. (Pre porovnanie: priemerný plat v Grécku dnes dosahuje 812 eur mesačne. Tsipras teda chce zvýšiť minimálnym mzdu na úroveň priemernej) Začneme prijímať tisíce nových štátnych zamestnancov.
  • Rozpočet sa okamžite dostane do primárneho prebytku 1 percento HDP obmedzením šedej ekonomiky. Keď ľudia budú brať tých 750 eur mesačne, už nebudú mať motiváciu si zarábať načierno (super vtip). Zrušíme všetky majetkové dane (to bude stáť dve miliardy eur). Dane z príjmov znížime na 20 percent, s výnimkou vysokých príjmov (náklady 2 miliardy eur). Očakávame, že z doposiaľ neplatených daní a únikov získame ďalších 70 miliárd eur ročne. Očakávame, že po tom, čo prevezmeme moc, porastie ekonomika o 3 až 5 percent, pretože sa malé a stredné firmy už nebudú báť investovať, a očakávame masívny prílev priamych zahraničných investícií. (LOL) znamená nahlas sa smejem, pozn. red.
  • Počítame s reštrukturalizáciou dlhov. Európska centrálna banka kúpi všetky grécke štátne dlhy na 60 rokov a zaplatí z nich všetky úroky (Nemecku sa v roku 1952 odpustilo 62 percent dlhov, tak prečo by túto možnosť teraz nemalo mať Grécko?). Grécke dlhy klesnú na 20 percent HDP do roku 2080 (dnes sú 177 percent HDP) (hahahahahaha). Očakávame vzostup prílivu peňazí z Bruselu o 5 miliárd eur ročne. Nikto v Bruseli nezíska na tom, keby sme opustili euro.
  • Dlhové moratórium. Nikto nemusí splácať dlhy, ktoré prevyšujú 20 percent jeho príjmov. Pri spomínaných 750 eur za mesiac sa teda odpúšťajú všetky dlhy nad 150 eur mesačne. Banky sa budú v prvom roku rekapitalizovať tromi miliardami eur a v druhom roku budú odpisovať straty z prvého roka (vážne, obaja to povedali). Veritelia sú príliš slabí a banky silné, takže obrátime tento pomer. Vymeníme 100 percent senior manažmentu v troch najväčších gréckych bankách a donútime sudcov, aby boli produktívnejší.

 

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.