29.09.2014, 15:48

Štátu sa darí vyberať dane. Kažimírovi pribudli stovky miliónov

V tomto roku pritečie do štátnej pokladnice viac o tristo miliónov eur, v budúcom roku takmer o pol miliardy.

Štátu sa darí vyberať dane. Kažimírovi pribudli stovky miliónov

Daňové a odvodové príjmy štátu by mali v tomto roku vzrásť o 300 miliónov eur, teda o 0,4 percenta hrubého domáceho produktu (HDP). Vyplýva to z najnovšej daňovej prognózy Inštitútu finančnej politiky (IFP), ktorý patrí pod Ministerstvo financií (MF) SR. "K významnému zvýšeniu prognózy prispieva hlavne lepší výber korporátnej dane, spotrebnej dane z minerálneho oleja a pozitívnejší vývoj na trhu práce," skonštatoval IFP v prognóze.

Pozitívy vývoj by mal pokračovať aj v najbližších rokoch. "Vyšší odhad príjmov približne o 220 miliónov eur je na roky 2015-2016 a o 159 miliónov eur na rok 2017, a to bez započítania vplyvu plánovaných legislatívnych zmien," uviedol v správe pre médiá minister financií Peter Kažimír (Smer-SD).

Pod zvýšenie príjmov štátu v tomto roku sa pritom podpisuje podľa rezortu financií priaznivejší vývoj na trhu práce, ako aj vyššia úspešnosť výberu u niektorých daní. Ten sa zlepšil najmä u spotrebnej dane z minerálneho oleja, naďalej pokračuje i úspešný výber dane z pridanej hodnoty (DPH). "Pozvoľne sa zlepšuje aj výber sociálnych odvodov. Miernu korekciu odhadu nadol vidíme pri odvode z regulovaných odvetví a bankovom odvode," konštatuje v prognóze IFP.

Po započítaní parlamentom schválených alebo pripravovaných legislatívnych zmien má dôjsť ešte k výraznejšiemu zvýšeniu prognózy daňových príjmov. Ako vyplýva z prognózy, celkovo by to malo znamenať rast o 492 miliónov eur v roku 2015 až do 540 miliónov eur v roku 2017. Tieto zmeny sú podľa MF SR vyvolané zachovaním sadzby dane z pridanej hodnoty na úrovni 20 percent, úpravami v odpisovaní majetku, zavedením pravidiel nízkej kapitalizácie, odstránením výnimiek v používaní registračných pokladníc a inými zmenami v rámci auditu daňových výdavkov, či zmien v zdaňovaní motorových vozidiel.

Súvisiace články

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.