26.01.2016, 20:28

Čína masívne obmedzí produkciu ocele. Pre Slovensko je to veľmi dobrá správa

Košické železiarne doplácajú na lacnú konkurenciu z Číny. Práve tá je jedným z hlavných dôvodov prepadu záujmu o európsku oceľ.

Čína masívne obmedzí produkciu ocele. Pre Slovensko je to veľmi dobrá správa

Produkčná kapacita čínskych oceliarní sa obmedzí, čo sa odrazí na zrušení státisícov pracovných miest. Informovala o tom agentúra Bloomberg, ktorá sa odvolala na informácie agentúry Sinchua.

Zníženie kapacity o milióny ton

Čínska vláda uviedla, že kapacita na výrobu ocele sa zníži o 100 až 150 miliónov ton ročne, čo aj zníži export lacnej ocele do sveta. Kedy by sa tak malo stať, nespresnila, no zníženie produkčných kapacít by malo zasiahnuť až 400.000 pracovných miest. Podľa agentúry Sinchua vláda vyčlení na pomoc prepusteným zamestnancom potrebné finančné prostriedky.

Predstavitelia čínskej vlády už skôr uviedli, že znížia nadmerné výrobné kapacity a počty zamestnancov v štátnych podnikoch. Peking sa snaží zmeniť model ekonomiky, keď rast hospodárstva by namiesto masívnych investícií mala viac ťahať domáca spotreba.

Prepúšťanie ohrozí sociálny zámer

Čínsky oceliarsky sektor zápasí s poklesom cien komodity a odhaduje sa, že priemysel vykázal minulý rok stratu asi 12 miliárd USD (11,07 miliardy eur). Agentúry Reuters a Bloomberg uviedli, že produkcia ocele v krajine minulý rok klesla o 2,3 % na 803,8 milióna ton, čo bol prvý pokles za vyše 30 rokov. Práve zníženie produkcie v Číne spôsobilo, že globálna produkcia ocele klesla v minulom roku najviac za posledných šesť rokov.

Ekonómovia sa ale obávajú, že prepúšťanie by mohlo ohroziť sociálny zmier. Ako povedal predseda Čínskeho inštitútu plánovania a výskumu v metalurgickom priemysle Li Sin-čchuang, také výrazné prepúšťanie by sa mohlo stať destabilizujúcim prvkom. "Rozsiahle znižovanie počtu pracovných miest by mohlo ohroziť sociálnu stabilitu," citovala Sinchua Li Sin-čchuanga, podľa ktorého znižovanie výroby zasiahne aj ďalšie sektory nadviazané na ten oceliarsky.


Prečítajte si, aké problémy v Košiciach robí lacná oceľ z Číny: U. S. Steel zavádza trojdňový víkend. Kvôli čínskej oceli


Košické trampoty

Košická fabrika U. S. Steel sa aj preto rozhodla prijať radikálny krok – začiatkom budúceho roka zostanú tisícky zamestnancov jeden pracovný deň v týždni doma.

(1 EUR = 1,0837 USD)

Súvisiace články

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.