19.05.2014, 10:12

Amerika tlačí na Peking. Chce zmenu jeho ekonomickej politiky

Amerika tlačí na Peking. Chce zmenu jeho ekonomickej politiky

Americký minister financií Jacob Lew, ktorý pricestoval na rokovania do Pekingu, naliehal na čínskych predstaviteľov, aby zrušili kontrolu výmenného kurzu jüanu a obmedzili prekážky pre obchod a investície. Informovala o tom agentúra AP.

Peking v marci rozšíril fluktuačné pásmo národnej meny voči doláru, ale jeho administratívnu kontrolu si zachoval. Kritici tejto menovej politiky tvrdia, že jüan zostáva voči doláru stále podhodnotený, čo dáva čínskym vývozcom neodôvodnenú výhodu voči konkurentom.

V marcovom prieskume Americkej obchodnej komory v Číne 41 % jej členov vyslovilo názor, že v krajine sú teraz zahraničné spoločnosti "menej vítané než v minulosti".

Minister Lew ocenil, že čínski predstavitelia plánujú dosiahnuť, aby výmenný kurz jüanu viac zodpovedal férovým trhovým vzťahom. Číňania prisľúbili, že umožnia reálny kurz národnej meny na globálnom finančnom trhu. Podľa niektorých expertov dosiahnutie tohto cieľa môže trvať desaťročia.

Jüan od roku 2005 vzrástol voči doláru o 20 %. Podľa čínskej centrálnej banky by sa mal však tento rok znovu oslabiť. Opatrenie má zamedziť špekulatívnym investíciám do čínskej meny.

Americký minister žiadal nielen "otvorené a vyvážené" obchodné a investičné vzťahy, ale aj väčšie otvorenie čínskeho trhu pre zahraničných investorov a rovnaký prístup ku všetkým spoločnostiam.

Pekinské úrady nedávno informovali, že prebytok čínskeho zahraničného obchodu dosiahol vlani 260 miliárd USD a medziročne vzrástol o 30 miliárd USD.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.