15.10.2015, 12:07

Historické víťazstvo Číny. Má viac miliardárov ako Američania

Počet čínskych miliardárov stúpol za posledný rok o 242. Ázijská krajina má zároveň najpočetnejšiu strednú vrstvu na svete.

Historické víťazstvo Číny. Má viac miliardárov ako Američania

Počet dolárových miliardárov v Číne prvýkrát prekonal počet miliardárov v Spojených štátoch. Uviedol to čínsky časopis o bohatstve a luxuse Hurun Report. V pevninskej Číne tento rok registrujú 596 miliardárov, zatiaľ čo v USA ich je 537.

Oproti minulému roku stúpol počet čínskych miliardárov o 242. Medzi tými novými sú podľa časopisu hlavne podnikatelia v oblasti informačných technológií a výroby.

Prvé miesto tento rok zaujíma s 34,4 miliardy dolárov šéf spoločnosti Wanda Group Wang Ťien-lin. Jeho firma prevádzkuje hotely, nákupné centrá, kiná, pripomína agentúra AP. Druhú priečku obsadil s čiastkou 22,7 miliardy USD zakladateľ internetového giganta Alibaba Jack Ma.

K novým podnikateľom na zozname čínskych miliardárov podľa časopisu Hurun Report patrí napríklad Čcheng Wej z firmy Didi Kuaidi, ktorá ovláda okolo 80 percent čínskeho trhu alternatívnej taxi prepravy.

Švajčiarska banka Credit Suisse tento týždeň uviedla, že Čína prekonala v počte ľudí patriacich k strednej triede Spojené štáty a má najpočetnejšiu strednú triedu na svete. Teraz ju tvorí zhruba 109 miliónov ľudí, zatiaľ čo v USA je to približne 92 miliónov.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.