27.11.2014, 17:43

Slovenky vládnu finančníctvu. Zarobia však aj o tisícku menej ako muži

Slovenky vládnu finančníctvu. Zarobia však aj o tisícku menej ako muži

Suma, ktorú si v peňaženke odnesie chlap a žena pracujúci vo finančnom sektore ešte stále nie je na Slovensku rovnaká. Vyplýva to z analýzy personálnej agentúry Grafton Recruitment.

Ženy aj muži sú na začiatku svojej profesionálnej kariéry na rovnakej platovej úrovni, nakoľko do profesného života vstupujú ako absolventi. Výsledné dáta však poukázali na zaujímavý fakt. Rozdiely medzi platmi mužov a žien sa začínajú prejavovať už okolo 25. roku života, pričom na vrchole kariéry môžu tieto rozdiely dosahovať v priemere až tisíc eur. „Naša analýza nás donútila zamyslieť sa nad dôvodmi, prečo dochádza k týmto rozdielom. Hoci naše skúsenosti ukazujú, že firmy pri obsadzovaní finančných pozícii nerobia rozdiel v pohlaví, či plate, výsledky analýzy aj napriek tomu ukázali, že rozdiely predsa len existujú,“ tvrdí Katarína Humajová z Grafton Recruitment.

Najviac sa zarába v štyridsiatke

Priemerný plat na všetkých finančných pozíciách sa tak u žien pohyboval okolo 1590 eur, pričom pri mužoch to bolo 2060 eur. Rozdiel sa tiež ukazuje aj v platoch pri manažérskych pozíciách v tejto oblasti. Zatiaľ čo ženy manažérky si domov odnášajú v priemere 2830 eur, muži ich znova prevýšili o takmer päťsto eur. Pri pohľade na platové ohodnotenie oboch pohlaví a ich vek analýza ukázala, že najvyšší plat dosahujú zamestnanci medzi 35. až 50-tym rokov života. Pričom na vrchole kariéry, najčastejšie okolo 40-tky, je platové ohodnotenie najvyššie. Po 50-tke platy zvyčajne začnú opäť klesať, avšak nie dramaticky. 

Finančníctvu vládnu ženy

Paradoxom je, že finančníctvu vládnu práve ženy. Podľa výsledkov analýzy totiž až 69 percent pracovných pozícií vo financiách obsadzujú práve dámy. Uplatnenie žien vo financiách je jednoznačne vyššie, nedotýka sa však manažérskych pozícií. Pri manažérskych pozíciách je situácia opačná a je v prospech mužov, ktorí obsadzujú konkrétne 54 percent pozícií a 46 percent obsadzujú ženy. Pri analýze platov vo finančnom sektore boli použité platové očakávania ľudí, ktorí prešli za posledné dva roky osobným pohovorom. Analýza sa pozerala na pohlavie ako aj vek a pracovné zaradenie ľudí pracujúcich v spomínanom odvetví.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.