25.01.2016, 00:00

Izraelská firma nevyrába a nemá príjmy. Na burze si však pripísala 261 percent

Izraelským technologickým „skokanom roka“ sa stala firma Nano Dimensions. Na tamojšej burze si jej akcie pripísali 261 percent. Podarilo sa jej to, hoci segment 3 D tlače zažíval inak pomerne strmý pád. A tiež napriek tomu, že firma zatiaľ nemá žiadne príjmy, ba ani produkt na trhu.

Vytriezvenie z 3 D tlače

Pár kilometrov južne od izraelskej metropoly Tel Aviv leží mesto Rehovot. Sídli tam okrem iného spoločnosť Nano Dimension, zameraná na 3 D tlač. Nezarába peniaze a dokonca nemá ani žiadny produkt. Zato na burze sa jej darí nečakane skvele a hodnota jej akcií dosahuje milióny dolárov. V tom istom technologickom parku funguje aj americko-izraelská spoločnosť Stratasys, ktorá pôsobí v rovnakom odbore a s firmou 3 D Systems sa preťahuje o pozíciu svetovej jednotky na poli 3 D tlače. Jej trhová kapitalizácia, teda súčet hodnoty všetkých akcií, vlani klesla o približne tri štvrtiny. Za tretí štvrťrok minulého roka skončila firma pri tržbách v hodnote 167 miliónov dolárov v prevádzkovom mínuse desať miliónov.

Takéto rozdiely medzi firmami z rovnakého sektora v tej istej krajine spravidla značia, že jedna z nich krachuje a druhá funguje správne. V tomto prípade je to však zložitejšie.

Najväčší prepad zaznamenali akcie Stratasys už v prvej polovici minulého roka, keď sa začal predchádzajúci rast komplikovať. Celý segment 3 D tlače vtedy po niekoľkýkrát otriasol dôverou akcionárov, ktorí vytriezveli z predpovedí, že 3 D tlačiareň bude v každej domácnosti a ľudia si budú tlačiť predmety dennej potreby od kefky na zuby až po oblečenie. Technológia síce zatiaľ pomerne úspešne preniká do priemyselnej výroby, ale to investori najväčších firiem neocenili.

Rarita medzi firmami

Ako je teda možné, že firma Nano Dimensi

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.