29.01.2016, 11:40

Slovenské banky mali rekordné zisky. Len z poplatkov a provízií zarobili pol miliardy

Slovenské banky vlani podľa predbežných údajov zvýšili čistý zisk medziročne o 13 percent na 626,03 milióna eur.

Slovenské banky mali rekordné zisky. Len z poplatkov a provízií zarobili pol miliardy

Dosiahli tak najlepší výsledok od roku 2011. Vyplýva to z informácií, ktoré dnes zverejnila Slovenská centrálna banka.

Hlavný zdroj príjmov bánk, čistý úrokový výnos, klesol v čase nízkych úrokových sadzieb o 2,2 percenta na 1,86 miliardy eur. Naopak na poplatkoch peňažné ústavy zarobili o sedem percent viac ako v roku 2014, čistý výnos z poplatkov a provízií dosiahol takmer 530 miliónov eur.

K zlepšeniu hospodárenia bankového sektora ale prispela aj nižšia tvorba rezerv a opravných položiek.

Slovenské banky ku koncu vlaňajška poskytli klientom úvery v hodnote 43,3 miliardy eur, čo medziročne predstavuje nárast o viac ako deväť percent. Vklady klientov peňažných ústavov sa v sledovanom období zvýšili o 8,5 percenta na 48,95 miliardy eur.

Tohtoročné hospodárenie bánk na Slovensku by však mohlo ovplyvniť nariadenie, podľa ktorého banky musia ponúkať klientom bankový účet za nízky mesačný poplatok a ľuďom s nízkymi príjmami dokonca bezplatne. Slovenský minister financií Peter Kažimír už skôr odhadol, že banky by v súvislosti so spomínaným opatrením mohli na poplatkoch prísť o 50 až 60 miliónov eur ročne.

Najväčšie peňažné ústavy na Slovensku patria zahraničným bankovým skupinám. Tie do slovenského bankového sektora vstúpili po tom, čo krajina peňažné ústavy v minulosti ozdravila a ponúkla investorom.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.