13.01.2016, 00:00

Ťažký rok čaká Rusko, Európa bude rásť

Analytici odhadujú vývoj ekonomickej situácie vo svete v roku 2016.

Padajúce ceny ropy, slabnúce meny či spomalený rast významných ekonomík, ale i migračná kríza alebo boj proti Islamskému štátu. To všetko sú faktory, ktoré budú formovať ekonomickú situáciu vo svete aj v tomto roku. HN vám ponúkajú názory analytikov na to, ako bude vyzerať svet v roku 2016 a čo čaká jeho najväčšie ekonomiky.

Ján Jursa,

analytik, Capital Markets

Akým najväčším výzvam v oblasti ekonomiky bude čeliť svet tento rok?

Veľký efekt budú mať americké prezidentské voľby, ktoré sú síce ako zvyčajne až na konci roka, avšak už len definitívne nominácie demokratov a republikánov ovplyvnia trhy a môžu veľa napovedať do budúcnosti. Trhy sa budú musieť vyrovnať aj s otázkami, ktoré sa s nami niesli už v roku 2015. Spomaľujúca sa ekonomika Číny, čo bude s ropou a nakoľko ju ovplyvní konflikt s Islamským štátom, kedy obmedzí Saudská Arábia produkciu ropy a podobne.

Dajú sa očakávať veľké zmeny v postavení významných technologických hráčov?

Ako nám ukázala aj parížska klimatická konferencia, zelené technológie a celkový boj s klimatickými zmenami sa konečne stali podstatnou témou pre krajiny, ktoré sa tejto téme doteraz vyhýbali. Čiastočne ide o USA, najviac však o Čínu, teda štáty, ktoré sa k tomuto boju pridali. Preto budeme vidieť v ďalších rokoch veľký posun vpred v tomto smere.

Ktoré ekonomiky majú tento rok najväčší potenciál rásť? A ktoré sú najviac ohrozené?

V problematickej situácii je Čína. Ďalší rok nám ukáže, čo môžeme od jej ekonomiky čakať v dlhodobom horizonte a s týmto sa budú musieť vyrovnať aj trhy. V kritickej situácii sú tiež juhoamerické krajiny, hlavne Brazília, ktorá zažila strašný rok 2015. Historické minimá jej meny, škandál so spoločnosťou Petrobras a systematicky zlyhávajúca vláda jej zavaria aj v tomto roku. Podobne zle je na tom i Venezuela, ktorá bola asi najviac zasiahnutá nízkymi cenami ropy a je v kritickej situácii po dlhých rokoch vládnutia Huga Cháveza. Ropa zasiahla takisto Rusko, ktoré v rozpočte na ďalší rok stále ráta so zatiaľ nereálnymi cenami ropy, no má veľké finančné rezervy z rokov, keď ropa stála okolo 100 dolárov za barel.

Boris Tomčiak,

analytik, Colosseum

Ktoré ekonomiky majú tento rok najväčší potenciál rásť? A ktoré sú najviac ohrozené?

Ekonomický rozmach by mal nastať v Európe. Centrálna banka tu plánuje naďalej tlačiť lacné peniaze do obehu. Pre región je veľmi priaznivé i zlepšenie vnútorného trhu, rast spotreby domácností a pokračujúca expanzia priemyslu. Miera nezamestnanosti v celom regióne bude klesať. Tento ekonomický vývoj by sa mal veľmi priaznivo prejaviť i na slovenskej ekonomike. Vývoz našich podnikov bude naďalej rásť. Zlepšenie očakávame tiež na slovenskom pracovnom trhu. Medzi najviac ohrozené patria predovšetkým ropné veľmoci s veľkým dlhom. Príkladom je Venezuela, kde by v tomto roku mohla padnúť socialistická vláda. Problémy môžu mať i niektoré štáty v rovníkovej Afrike a Strednej Ázii.

Ktoré krajiny vlani najviac utrpeli klesajúcou cenou ropy?

Venezuela. Inflácia tam dosahuje viac ako 60 percent ročne, krajina zažíva odlev zahraničného kapitálu, občianske nepokoje, zvolenie prodemokratickej strany do parlamentu. Tento rok tam pravdepodobne padne socialistická vláda na čele s prezidentom Nicolasom Madurom. Potom Kazachstan, jeho mena stratila od augusta viac ako polovicu hodnoty. Inflácia je tu dvojciferná. V budúcom roku by sa krajina mohla dostať do recesie. Taktiež Azerbajdžan, kde 21. decembra 2015 centrálna banka povolila menový kurz. Národná mena ihneď stratila tretinu svojej hodnoty. Ekonomický boom z predchádzajúcich troch rokov sa pravdepodobne skončí. Rozpočtový deficit by tento rok mal dosiahnuť až deväť percent HDP.

Čo čaká najväčšie svetové ekonomiky, ako sú Čína, USA či Rusko?

V prípade Číny sa očakáva spomaľovanie ekonomickej expanzie. Na druhej strane treba uviesť, že je stále ťahúňom globálneho rastu. Jej obyvatelia bohatnú a zvyšujú svoju spotrebu. To je pre európske a americké firmy príležitosť, aby sa v krajine viac angažovali. Ekonomický rast USA je silný. V budúcom roku by mal mierne ochabnúť s tým, ako centrálna banka bude postupne uťahovať opasky. Rusko j

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.