20.01.2016, 14:22

Nízka cena ropy drví Ruskú federáciu, rubeľ to dostalo na historické minimum

Ropa pod 28 dolármi a zrušenie sankcií voči Iránu. Ruska sa dotkne dnes asi každé zakolísanie na trhu.

Nízka cena ropy drví Ruskú federáciu, rubeľ to dostalo na historické minimum

Kurz rubľa zaznamenal pokles oproti doláru o viac než 2 percentá na nové historické minimum. Prekonal aj úroveň, ktorú oproti doláru dosiahol po prudkom prepade v decembri 2014. Informovali o tom agentúry TASS a AP.

Hodnota ruskej meny dnes klesla na 80,6 RUB/USD. To je slabší kurz než 16. decembra 2014, keď rubeľ prvýkrát prekročil 80 RUB/USD. Vtedy dosiahol kurz ruskej meny 80,1 RUB/USD. Do blízkosti 80 RUB/USD sa dostal už v pondelok (18.1.), no neskôr sa čiastočne zotavil.

Dôvodom sú klesajúce ceny ropy, ktoré sa už dostali pod 28 USD (25,76 eura) za barel (159 litrov). K ich ďalšiemu prepadu prispelo rozhodnutie Európskej únie a USA zrušiť sankcie voči Iránu, ktoré mocnosti uvalili na krajinu pred rokmi za jej jadrový program.


Prečítajte si viac o problémoch Ruska: Rusko je v núdzi a musí škrtať. Možno predá svoje najväčšie banky


Ukončenie sankcií znamená, že Irán začne so zvyšovaním vývozu ropy na svetové trhy, čo ešte navýši súčasné už aj tak vysoké prebytky komodity na trhu. Najviac sa to dotkne krajín ako Rusko, ktoré sú silne závislé od príjmov z vývozu ropy. Na druhej strane, Moskva si od otvorenia iránskeho trhu sľubuje zvýšenie exportu svojich tovarov a technológií do Iránu.

V reakcii na ďalší pokles kurzu rubľa ekonomický poradca ruského prezidenta Sergej Glaziev uviedol, že podľa neho by centrálna banka už mala zasiahnuť a intervenovať v prospech ruskej meny. Ekonómovia oslovení agentúrou Bloomberg však očakávajú, že centrálna banka zasiahne pri kurze okolo 90 RUB/USD. Z 15 oslovených len dvaja predpokladajú zásah banky pri súčasnom kurze.

Aktuálne je dolár pre Rusov najdrahší v histórii , Zdroj: Yahooo Finance

Aktuálne je euro pre Rusov najdrahšie v histórii , Zdroj: Yahooo Finance

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.