04.03.2013, 11:00

Taliansko môže opäť naštartovať krízu

Patová situácia v Taliansku prináša hrozbu vzplanutia krízy v eurozóne.

Talianska vlajka

Talianska vlajka
Rada Európskej únie pre ekonomické a finančné záležitosti (Ecofin) bude mať dnes podľa DPA na programe rokovania dve vážne témy - mechanizmus pomoci eurozónovým bankám v kríze a možné dôsledky patovej situácie v Taliansku po parlamentných voľbách.     

Ministri financií v užšom kruhu, len z eurozóny, budú najprv diskutovať o návrhu, že euroval, Európsky mechanizmus pre stabilitu (EMS), by si mal založiť dcérske spoločnosti. Jeho podstata spočíva v tom, že suma 80 miliárd eur, potrebná na pomoc bankám, by sa v prípade založenia dcér neodčerpala zo základného kapitálu EMS. Dcéry by získali prostriedky, ktoré by im poskytol EMS vydaním svojich dlhopisov.     

Avšak téma akejkoľvek pomoci eurovalu bankám na šikmej ploche je konfliktná. Južné európske štáty dúfajú, že pre svoje labilné ústavy získajú pomoc priamo z EMS, ale odporcovia tvrdia, že euroval sa vytvoril len na to, aby poskytoval pomoc štátom, členom eurozóny v núdzi.     

Šéf EMS Klaus Regling hodnotí návrh zakladania dcér skepticky. Rozhodnutie o ňom by museli prijať všetci členovia eurozóny jednomyseľne. A nemá istotu, že sa to dosiahne.     

Pre ministrov financií eurozóny je téma povolebnej situácie v talianskom parlamente pálčivou preto, lebo v dôsledku patovej situácie v ňom, hrozí nové vzplanutie eurokrízy. Požiadavku, že z talianskeho volebného výsledku by sa mal urobiť záver, že sa v Európe treba vzdať programu rozpočtových úspor, odmietol menový komisár Olli Rehn v rozhovore pre dnešné vydanie týždenníka Der Spiegel jednoznačne a dôrazne. "Vzhľadom na priemerný štátny dlh v EÚ 90 % hrubého domáceho produktu nevidím nijaký priestor, aby sa opustil kurz konsolidácie rozpočtov," povedal.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.