25.01.2016, 00:00

Porazení v ropnej cenovej vojne

Prepad cien geopoliticky najvýznamnejšej suroviny hýbe celým svetom. Niekomu pomáha, druhým ubližuje.

Padajúce ceny ropy predstavujú pre energetické mocnosti ako Rusko alebo Saudská Arábia hrozbu zrútenia verejných financií. Cena 30 dolárov za barel je, na druhej strane, pre krajiny Európskej únie alebo ázijské štáty príležitosť na rýchlejší rast.

Cena ropy WTI sa prepadla pod magickú hranicu 30 dolárov za barel a prechodne sa tak obchodovala najnižšie od decembra 2003.

Čínska ekonomika, ktorá je po Spojených štátoch druhým najväčším spotrebiteľom ropy na svete, rovnako ako miestne finančné trhy od nového roka, vykazujú podobne zlé výsledky ako v druhej polovici minulého roka. Tamojšie akciové indexy iba za dva týždne od začiatku roka zmazali už 20 percent svojej hodnoty. Burza v Šanghaji vo vykázala väčší pád než vlani v auguste, keď letná víchrica z čínskych kapitálových trhov zmietla hodnotu akcií v objeme päť biliónov dolárov. Napĺňajú sa obavy z toho, že vnútorný dopyt najľudnatejšej krajiny sveta bude naďalej klesať a ešte viac tak stiahne ceny komodít smerom nadol. Vlažná zima v Európe a Severnej Amerike navyše znížila sezónny dopyt po zemnom plyne a vykurovacej nafte.

Nemysliteľná hranica

Prepadu cien ropy nahráva aj situácia na strane ponuky. Iránska ropa sa po skončení sankcií po tridsiatich rokoch tento rok vráti na globálne trhy a krajiny kartelu OPEC už vlani oznámili, že vysokú produkciu ropy budú udržiavať aj za cenu ďalšieho prepadu komodity na burze. Spojené štáty, najväčší producent ropy na svete, pokračujú napriek nepriaznivej situácii na trhoch v pumpovaní čierneho zlata do globálnej ekonomiky.

Všetko naznačuje tomu, že cena geopoliticky najdôležitejšej suroviny sa bude v najbližších mesiacoch pohybovať v rozpätí medzi 20 a 30 dolármi za barel, teda hranicou, ktorá sa ešte vlani v septembri javila ako nemysliteľná. Hlavní producenti ropy si medzi rokmi 2011 a 2014 zvykli na pomerne stabilné ceny nad 100 dolárov za barel. Väčšina z nich sa prepadu cien v posledných 18 mesiacoch prispôsobuje s veľkými ťažkosťami.

Ekonomiky členov niekdajšieho ZSSR – Rusko, Kazachstan a Azerbajdžan sa so súčasným stavom na burzách stretávajú ťažko. Rozpočet Ruska, jedného z najväčších exportérov ropy na svete, je viac ako spolovice závislý od produkcie energií. Moskva preto súvahu na tento rok prispôsobila hranici 50 dolárov za barel. Ak ceny komodity zostanú na súčasnej úrovni, má v zálohe vankúš v objeme 131,5 miliardy dolárov. Aj v prípade, že ceny ropy vzrastú nad hranicu 50 dolárov za barel, bude Kremeľ musieť na stabilizáciu vnútornej ekonomiky použiť minimálne 60 miliárd dolárov z rezerv. V opačnom prípade hrozí rozpočtový kolaps.

Moskva tak stojí pred nepríjemnou dilemou. Vzhľadom na prebiehajúcu vojnu v Sýrii a Iraku nie je pravdepodobné, že by škrtala výdavky na zbrojenie. Rusko v septembri čakajú parlamentné voľby, takže sa nedá očakávať ani zníženie sociálnych výdavkov. Ak Kremeľ pristúpi k reštrukturalizácii daňového systému tak, aby tamojšie ropné spoločnosti na čas podržal nad vodou, dôjde k výpadku na strane príjmov. Jednou z posledných možností je čiastočná privatizácia z veľkej časti štátneho ropného gigantu Rosnefť. Ani tá sa však v súčasnej situácii nezdá ako pravdepodobná.

Podobný problém majú aj Kazachstan a Azerbajdžan. Rozpočet Kazachstanu počíta s cenou 40 dolárov za barel, Azerbajdžan s 50 dolármi. Obe krajiny majú podobne ako Rusko v zálohe vankúše v objeme asi 50 miliárd dolárov. Kazachstan oznámil, že už tento rok plánuje privatizovať niektoré štátne spoločnosti, aby prepad cien ropy vyrovnal na strane príjmov. Investori však doteraz neprejavili o podniky v zakaukazskej krajine záujem.

Blízky východ a severná Afrika

V arabskom regióne sa nízke ceny ropy najviac dotknú Alžírska, Iraku a štátov Rady pre spoluprácu arabských štátov v Perzskom zálive. Medzinárodný menový fon

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.