11.02.2015, 15:15

Grécky minister klamal. Čína pre nich žiadnu pomoc nechystá

Grécky minister klamal. Čína pre nich žiadnu pomoc nechystá

Čínske ministerstvo zahraničných vecí nemá žiadne vedomosti o akejkoľvek ponuke hospodárskej pomoci Grécku. Uviedla to hovorkyňa ministerstva v Pekingu v reakcii na správy z Grécka o údajnej čínskej ponuke. Informovala o tom agentúra Reuters.

Štátny tajomník gréckeho ministerstva zahraničných vecí pre európske záležitosti Nikos Chountis totiž v utorok (10.2.) pre grécky rozhlas povedal, že Rusko a Čína ponúkli Aténam hospodársku pomoc, aj keď ju nežiadali. A grécky minister obrany Panos Kammenos zase vyhlásil, že ak sa Aténam nepodarí dosiahnuť s eurozónou novú dohodu o dlhu, môžu vždy hľadať pomoc inde, napríklad v Číne.

"Po voľbách sa objavili návrhy, povedal by som ponuky na ekonomickú podporu od Ruska a tiež od Číny, ktoré sa týkali pomoci a investičných možností," povedal Chountis.

Hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničných vecí Chua Čchun-jing však na pravidelnom brífingu konštatovala, že o takejto ponuke nemá žiadne vedomosti. Uviedla tiež, že vláda v Pekingu je ochotná rozvíjať a prehĺbiť spoluprácu s novou gréckou vládou vo všetkých oblastiach na základe vzájomného rešpektu a za podmienok výhodných pre obe strany. Ale čo sa týka vyhlásení gréckych predstaviteľov, čínske ministerstvo o podobnej ponuke nemá žiadne informácie.

Čína v januári oznámila, že podrobne monitoruje politiku novej gréckej vlády, ktorá po nástupe k moci zastavila privatizáciu, vrátane predaja väčšinového podielu v najväčšom gréckom prístave Pireus. Predchádzajúca grécka vláda totiž vlani zaradila čínsku firmu Cosco Group medzi potenciálnych kupcov 67-% podielu v prístave.

Minister obrany Kammenos je lídrom menšej koaličnej strany Nezávislí Gréci, ktorá vstúpila do vlády s víťazom januárových volieb, krajne pravicovou stranou Syriza na čele s Alexisom Tsiprasom, ktorý sa stal novým premiérom.

Nový grécky kabinet odmieta pokračovať v úsporných opatreniach, ku ktorým sa zaviazali predchádzajúce vlády výmenou za záchranný program a žiada veriteľov o zmiernenie úverových podmienok. Ale eurozóna, a najmä Nemecko, nie je ochotná upustiť od požiadaviek na rozpočtové škrty a hospodárske reformy, ktorých cieľom je ozdravenie verejných financií Grécka i jeho ekonomiky.

Čína má veľký záujem o vstup do gréckeho prístavu, ktorý má strategickú polohu z pohľadu Pekingu a mohol by sa stať vstupnou bránou pre čínsky tovar na európsky, ale aj africký trh.

Súvisiace články

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.