19.01.2016, 00:00

Penta upratuje biznis svojich firiem v Poľsku

Finančná skupina rozpredáva divízie holdingu Empik Media & Fashion.

Finančná skupina Penta si robí poriadok vo svojom poľskom biznise. Vplyvný hráč na stredoeurópskom investičnom trhu zužuje podnikateľské portfólio spoločnosti Empik Media & Fashion. Jedna z najcennejších firiem Penty v Poľsku chudne kvôli lepšiemu finančnému zdraviu. Módnu brandžu už finančníci úspešne opustili, ale pre sieť jazykových škôl obrí holding dlho hľadali kupcu.

Napokon ich preberá za takmer deväť miliónov eur jeden z akcionárov skupiny EM & F. „Penta sa cez svoju spoločnosť Bookzz Holding stala 100-percentným akcionárom spoločnosti Learning Systems Poland, pod ktorú spadajú jazykové školy. Naším zámerom je túto spoločnosť ďalej rozvíjať a zvyšovať jej hodnotu,“ hovorí pre HN hovorca Penty Gabriel Tóth.

Trend vo výučbe jazykov

Jazykové školy operujúce pod značkou Speak Up pôsobia v takmer tridsiatke väčších poľských miest. S výukou anglického jazyka firma expandovala i za hranice do Ruska, Ukrajiny, Švajčiarska a Turecka. Ich tržby v Poľsku sa pohybujú od 4,7 do sedem miliónov eur.

Finančná skupina preto vidí v novej akvizícii príležitosť vybudovať portfólio moderných vzdelávacích inštitúcií. Šéf slovenskej siete štyroch jazykových škôl Target z Popradu Branislav Švec pripomína, že trendom vo výuke cudzích jazykov sa stala jeho atomizácia a individualizácia. „Pred šiestimi rokmi sa ešte záujemcovia dali rozdeliť do väčších skupín podľa znalostí. Dnes každý z nich sleduje iné ciele. Niekto sa chce učiť biznis jazyk, niekto konverzáciu,“ vraví Švec.

V popredí záujmu prevažuje anglický jazyk, na vzostupe je ruština a pre dobré uplatnenie na pracovnom trhu i nemčina. Švec predpokladá, že slovenský trh s jazykovými školami čakajú v budúcnost

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.