15.01.2016, 00:00

Africký boom končí. Kontinent nestihol industrializovať

Ekonomiky subsaharskej Afriky kvôli prepadu cien ropy a komodít spomaľujú. Ešte prednedávnom sa hovorilo o tom, že krajiny ako Nigéria alebo JAR budú patriť medzi priemyselné ťahúne nových trhov. V období stabilného rastu však nestihli prejsť z ťažobného priemyslu na spracovateľský, ktorý má spravidla väčšiu pridanú hodnotu.

Veľký rozmach

Ekonomiky afrického kontinentu sa v uplynulých rokoch ocitli na stranách publikácií popredných svetových ekonómov. Mnohí z nich sa aj napriek priepastným rozdielom v stupni rozvoja jednotlivých miest a regiónov najchudobnejšej časti planéty zhodovali na tom, že čierny kontinent čaká veľký ekonomický rozmach. Niektorí dokonca hovorili o tom, že Afrika by sa podľa vzoru juhovýchodnej Ázie mohla stať jedným z hýbateľov na globálnych trhoch. Za pravdu im dával stabilný rast hrubého domáceho produktu naprieč kontinentom a mohutný prílev zahraničných investícií.

Organizácia Spojených národov už vo svojej správe z roku 2011 upozornila na to, že hoci africké ekonomiky nominálne rastú, rozvoj tamojšieho priemyslu stagnuje alebo dokonca spomaľuje. Väčšina krajín profitovala zo stabilného vývozu nerastných surovín, komodít a minerálov. Padajúce ceny ropy, prebytky na komoditnom trhu a znižujúca sa spotreba v Číne a Latinskej Amerike však zrážajú africký rast nadol. Tamojší priemyselný sektor nevyužil kladné čísla a včas nevytvoril silnú priemyselnú sieť, ktorá by ekonomiky závislé od exportu presmerovala na ekonomiky spracovateľské. Ekonómovia teraz hovoria o tom, že kontinent nebude schopný zabezpečiť dostatok pracovných pozícií pre svoju rýchlo rastúcu populáciu. OSN tento rok znížila odhad rastu subsaharských ekonomík z pôvodných 4,5 percenta na 3,75 percenta.

Surovinový prepad

Prepad cien ropy, zemného plynu, rúd a minerálov najviac vidieť na ek

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.