04.02.2016, 10:52

Aj Slovensko reaguje na pád ropy, pokles benzínu patrí medzi najvýraznejšie (+mapa)

Ceny ropy sa za posledný rok prepadli o viac ako 46 percent zhruba na 30 dolárov za barel. Pumpári však toľko zlacňovať nechcú.

Aj Slovensko reaguje na pád ropy, pokles benzínu patrí medzi najvýraznejšie (+mapa)

Na začiatku februára 2015 stál barel ropy Brent takmer 60 dolárov, tento rok sa cena podľa údajov Bloombergu scvrkla takmer na polovicu. Napriek tomu ceny benzínu na európskych čerpacích staniciach klesli oveľa menej.

"Všeobecne ak ceny pohonných hmôt klesajú, rafinérie aj čerpacie stanice si dovolia marže trochu natiahnuť hore, pretože vodičom to nevadí. Hlavne, že vidia pokles cien," povedal pre iDnes.cz analytik spoločnosti Finlord Boris Tomčiak.

Mnoho ľudí sa sťažuje na to, že cena pohonných látok neklesá tak rýchlo ako cena ropy. Analytik z portálu natankuj.sk Tomáš Novotný však tvrdí, že nie je správne, ak sa porovnáva percentuálny pokles cien rôznych komodít.

"Jednak, percentuálny pokles cien ropy vychádza z iného základu, ako pokles cien benzínov či nafty a takisto, ropa sa obchoduje v iných jednotkách ako PHM (doláre za barel nie je to isté čo eurá za liter)," dodáva.


Prečítajte si online rozhovor s analytikom: Slovensko má anomáliu. Ceny benzínu mali byť nižšie


V Nemecku ceny benzínu podľa správy AA Fuel Price Report padli len o 4,7 percenta, v Rakúsku o pätinu a na Slovensku o 18,6 percenta. V Chorvátsku dokonca benzín zdražel o 3,6 percenta.

Nízka cena benzínu a nafty teší predovšetkým vodičov z povolania.“Predpokladáme, že zníženie cien pohonných hmôt je dobrou správou pre každého vodiča rovnako, ako pre našich partnerských vodičov a vítame každého, kto chce používať našu platformu,“ povedal prevádzkový manažér Uber Bratislava Peter Chovanec.

Zdroj: AA Fuel Price Report

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.