23.10.2015, 12:20

Tesla sa trápi s predajmi v Číne. Vybuduje tu novú fabriku

Tesla sa trápi s predajmi v Číne. Vybuduje tu novú fabriku

Americký výrobca elektrických áut Tesla Motor by mohol začať do dvoch rokov vyrábať v Číne. Povedal to dnes riaditeľ automobilky Elon Musk, podľa ktorého by miestna výroba mohla znížiť ceny áut Tesly na najväčšom automobilovom trhu sveta o tretinu.

Predaj Tesly v Číne je slabý a spoločnosť tu tento rok musela znížiť počet zamestnancov. Podľa miestnych médií firma prepustila 30 percent zo 600 zamestnancov. Automobilka však presné údaje o predaji v Číne nezverejňuje.

Musk zatiaľ žiadne ďalšie podrobnosti, vrátane toho, kde by mohla továreň stať, neuviedol. Zahraničné automobilky sú zvyčajne nútené vytvoriť spoločný podnik s čínskou firmou, ak chcú v krajine vyrábať autá, upozornila agentúra Reuters.

Tesla v súčasnosti vyrába len sedan Model S. Minulý mesiac oficiálne predstavila svoj dlho očakávaný športovo-úžitkový automobil Model X. Do roku 2017 potom chce automobilka prísť na trh s lacnejším vozidlom pre masový trh Model 3.

Nový automobil je tretím vozidlom 12 rokov starej automobilky. Pred Modelom S vyrábala Tesla ešte športový Roadster, ktorého výrobu ale v roku 2012 ukončila. Tesla v minulosti masívne investovala a bola v posledných rokoch stratová, investori ale dúfajú, že nové auto jej pomôže k zisku.

Tesla v súčasnosti spolu so svojím japonským partnerom Panasonic stavia obrí závod na výrobu batérií v Nevade. Investícia má mať výšku päť miliárd dolárov a fabrika má byť dokončená v roku 2017. Má to byť najväčší a najmodernejší závodom na výrobu batérií na svete. Tesla sa odhodlala k výstavbe kvôli nedostatku batérií pre svoje automobily a v snahe znížiť náklady. Závod by mal byť schopný dodávať batérie až pre 500.000 vozidiel ročne.

Súvisiace články

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.