04.01.2016, 20:18

Američania sa vrhli do nového boja s VW. Využijú na to všetky možnosti

Americké federálne ministerstvo spravodlivosti podalo na nemeckú automobilku Volkswagen civilnú žalobu za porušovanie zákona o čistote ovzdušia.

Američania sa vrhli do nového boja s VW. Využijú na to všetky možnosti

Úrad firmu žaluje kvôli tomu, že inštalovala do zhruba 600 000 svojich naftových vozidiel zariadenie, ktoré umožňovalo skrývať pri testoch emisií vysoko nadlimitné hodnoty oxidu dusíka. Volkswagen by táto žaloba mohla stať miliardy dolárov, oznámil dnes činiteľ ministerstva.

Ministerstvo zároveň nevylúčilo, že podá na Volkswagen aj žalobu na trestný súd. "Spojené štáty uplatňujú voči Volkswagenu všetky vhodné kroky, aby dosiahli nápravu v prípadu porušovania našich zákonov o čistote ovzdušia," citovala agentúra Reuters Johna Crudena, ktorý na ministerstve riadi odbor životného prostredia.

Americká Agentúra pre ochranu životného prostredia (EPA) vlani v septembri Volkswagen obvinila, že do vozidiel s naftovými motormi inštaloval softvér umožňujúci pri testovaní emisií skrývať vysoké hodnoty toxických oxidov dusíka. Volkswagen vtedy priznal, že v USA je týmto softvérom vybavených 482 000 vozov s dvojlitrovými motormi. Neskôr sa ukázalo, že problém sa týka aj 85 000 vozov s trojlitrovými motormi.

Žalobu ministerstvo vypracovalo spoločne s EPA a podalo ju na súde v Detroite. Potom sa má jej prerokovanie presunúť do severnej Kalifornie, kde sa zhromažďujú hromadné žaloby proti Volkswagenu.

Volkswagen už skôr ponúkol majiteľom áut, ktorých sa v Spojených štátoch problém týka, darčekový balíček v hodnote 1000 dolárov a teraz jedná o podobe masovej zvolávacej akcie. Najväčší škandál v 78-ročnej histórii Volkswagen donútil k odchodu dlhoročného generálneho riaditeľa Martina Winterkorna a viedol k vyšetrovaniu po celom svete.

Volkswagen už v septembri priznal, že softvér umožňujúci manipulovať s testami emisií inštaloval do približne 11 miliónov naftových áut po celom svete. Škandál sa týka aj 1,2 milióna vozidiel českej divízie Škoda Auto.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.