03.10.2013, 17:01

Medzi Amerikou a Čínou to vrie. Krízový režim to môže zhoršiť

Vzťahmi najväčšej ekonomiky a ázijskej veľmoci otriasajú viaceré kauzy. Ak americký núdzový stav pretrvá, vzťahy sa môžu dlhodobo narušiť.

Medzi Amerikou a Čínou to vrie. Krízový režim to môže zhoršiť

Súčasný núdzový režim v Amerike komplikuje americko-čínske obchodné vzťahy. Obama bude pravdepodobne musieť zrušiť viaceré diplomatické návštevy vrátane stretnutia s čínskym premiérom. Obchodné relácie hospodárskych veľmocí sú však oslabené aj viacerými kauzami z nedávnej minulosti, preto ak sa krízový režim v Amerike čoskoro neskončí, už aj tak chatrné vzťahy sa ešte viac narušia, čo bude mať značný vplyv na ekonomiky oboch krajín.

Podľa analytika z Next Finance Jiřího Cihlářa vzťahy Ameriky a Číny v poslednej dobe narušuje viacero veľkých tém. Spojené štáty americké sa boja, že ázijská veľmoc vytlačí americké spoločnosti. Čína totiž agresívne posilňuje svoj vplyv v ázijskom regióne, čím konkuruje americkým biznisom.

Číne sa naopak nepáči, že jej exporty Amerika zaťažuje výraznými clami. Existujúce obchodné vzťahy poriadne ochladli tiež kvôli špionážnej afére, v ktorej  americké tajné služby odpočúvali významných čínskych diplomatov a politikov. Konflikt medzi krajinami nastal aj kvôli chemickému útoku v Sýrii, z ktorého bola obvinená vláda krajiny. Amerika chcela v štáte vojensky zakročiť, Čína naopak zásah odsudzovala, uvádza ďalej Cihlář.

Momentálne funguje najväčšia ekonomika sveta v núdzovom režime, čo sa tiež odrazí na obchodných americko-čínskych vzťahoch. Podľa analytika však krízový stav nebude trvať dlho a Amerika vo svojom vlastnom záujme nájde v horizonte niekoľkých dní spoločnú reč a ekonomika sa vráti do normálu. Americká politická kríza by narušila vzájomné vzťahy len v prípade, ak by trvala dlhšiu dobu. To by však neovplyvnilo len Čínu, ale celé svetové hospodárstvo.

 

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.