20.06.2014, 16:18

Eurozóna sa spamätáva. Požičiava si čoraz lacnejšie

Eurozóna sa spamätáva. Požičiava si čoraz lacnejšie

Výnosy smerodajných 10-ročných dlhopisov klesli dnes takmer všetkým členom eurozóny. Agentúra APA informuje, že mierne opačný trend zaznamenali iba bondy Španielska a Talianska.

Výnosy francúzskych dlhopisov klesli na 1,682 % a dostali sa tak na najnižšiu úroveň za uplynulé desaťročie. Nemecká spolková vláda si požičiavala peniaze na refinancovanie svojej činnosti za 1,342 % a Fínsko za 1,544 %. Treťou v poradí najdôveryhodnejších krajín v eurozóne zostáva pre finančné trhy Holandsko, za ním nasleduje Rakúsko.

Úročenie dlhopisov Slovinska je 3,045 %, Portugalska 3,492 % a Grécka 5,888 %.

Údaje o výnosoch bondov Luxemburska, Malty, Cypru, Estónska a Slovenska neboli podľa agentúry k dispozícii.

Litva pocítila pozitívny účinok rozhodnutia ministrov financií eurozóny, ktorí schválili návrh, aby sa pobaltská republika stala od prvého dňa nasledujúceho roka jej 19. členom. Výnosy jeho 10-ročných dlhopisov klesli na 2,7 % a boli najnižšie za posledné roky.

Litovský minister financií Rimantas Sadzius dnes v Luxemburgu na rokovaní ECOFIN vyhlásil, že jeho krajina schválenie vstupu do eurozóny považuje za svoj veľký deň. Litva ako člen eurozóny prijme všetky výzvy spojené s členstvom v nej a nebude z nich vyberať len hrozienka. Dodal: "Svoje povinnosti si budeme plniť."

Ministri financií, ako informovala DPA, schválili návrh na vstup Litvy do eurozóny vo štvrtok (19. 6.). Začiatkom mesiaca aj Európska centrálna banka (ECB) i Európska komisia potvrdili, že krajina splnila všetky podmienky na vstup do zóny spoločnej meny EÚ.

Súvisiace články

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.