04.11.2014, 10:31

Po páde komunizmu sme boli pre investorov rajom, teraz sme najhorší v regióne

Oproti vlaňajšku sme si v rebríčku polepšili na 35. miesto medzi najatraktívnejšími krajinami. Dlhodobo sme však najhorší.

Po páde komunizmu sme boli pre investorov rajom, teraz sme najhorší v regióne

Dobré podnikateľské prostredie a finančná príťažlivosť, na druhej strane slabá kvalifikácia pracovnej sily. Takto obstálo v hodnotení spoločnosti A. T. Kearney Slovensko. Spomedzi krajín, ktoré lákajú firmy, aby u nich zriadili prevádzky lacnejšie ako v ich domovskej krajine, sme sa umiestnili na 35. mieste. Oproti vlaňajšku to predstavuje zlepšenie, no od roku 2005 sme klesli o 19 priečok.

Pracovná sila je málo kvalifikovaná

Slovensko si podľa štúdie svoju 35. pozíciu vydobylo predovšetkým vďaka slušnej finančnej príťažlivostí a podnikateľskému zázemiu. Naopak, výsledok v kategórii kvalifikácie pracovnej sily bol pre SR nepriaznivý. Od roku 2005 Slovensko pokleslo v rebríčku štúdie zo 16. na tohtoročné 35. miesto. Hlavným dôvodom zníženia atraktivity Slovenska je označovaný rast nákladov, čiastočne spôsobený zhodnotením meny voči doláru a mzdovej inflácii.

Pre zahraničných investorov bolo Slovensko lákadlom už po páde komunizmu a celých 25 rokov si udržalo vysokú atraktivitu pre zahraničných investorov v strednej a východnej Európe. Najmä vďaka rýchlemu rastu, politickej stabilite, podpore obchodu a otvorenosti voči zahraničným firmám sa po roku 2000 stalo zo Slovenska jedno z najvyhľadávanejších centier pre alokáciu podporných služieb spoločností.

Vedie Ázia

Rovnako ako v minulom ročníku štúdie sú na prvých troch priečkach rebríčka ázijské štáty - India, Čína a Malajzia. Ázia je tiež celkovým lídrom so šiestimi krajinami umiestenými v TOP 10. Tesne za prvou desiatkou sa umiestilo Poľsko, ktoré si oproti minulej indexácii polepšilo o 13 priečok a hoci ázijskú konkurenciu neporáža z hľadiska finančnej atraktivity, naopak, ponúka solídne podnikateľské zázemie. Poľsko sa stalo lídrom regiónu najmä pre svoju početnú a kvalifikovanú pracovnú silu a množstvo miest vhodných pre investície. Z európskych krajín sa ako najlákavejšie ukázalo Bulharsko, je na deviatej pozícii. V tohtoročnom rebríčku nás predstihli takmer všetci susedia, Česko, Poľsko aj Maďarsko si dokonca svoju pozíciu vylepšilo, resp. ostalo na rovnakej priečke ako vlani.

Štúdia analyzuje štáty na základe 25 faktorov, ako sú napríklad priemerná mzda, náklady na prenájom, daňová politika štátu, kvalita infraštruktúry, vzdelanosť či koeficient korupcie. Faktory sú zoskupené do troch hlavných kategórií, a to finančnej príťažlivosti lokality, kvalifikácie a odbornosti zamestnancov a úrovne podnikateľského prostredia, ktoré podľa váhy koeficientu (40 % - 30 % - 30 %) udávajú pozíciu danej krajiny.

Štúdia hodnotí 51 krajín z hľadiska ich príťažlivosti pre umiestnenie podporných služieb firiem – typicky IT, účtovníctva alebo niektorých segmentov marketingu.

Spoločnosť A. T. Kearney bola založená v Chicagu v roku 1926. Pôsobí v oblasti poradenstva pre vrcholový manažment. Na českom a slovenskom trhu je činná od roku 1992.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.