03.03.2014, 10:26

Banky majú ďalší problém. Desať rokov manipulovali cenu zlata

Zlato ako LIBOR? Štúdia ukazuje na desaťročnú manipuláciu s ukazovateľom cien drahého kovu.

Banky majú ďalší problém. Desať rokov manipulovali cenu zlata

Na londýnske City sa valí ďalšia aféra, ktorá má nápadne veľa spoločného s manipulovaním so sadzbou LIBOR. Tentoraz ide o podozrivé operácie s takzvaným London Golden Fix - teda ukazovateľom, ktorý taktiež vzniká priemerovaním odhadov dodaných bankami.

Ukazovateľ zvaný London Gold Fix (LGF), ktorý používajú ťažiari, klenotníci aj centrálne banky k ohodnocovaniu zlata, bol dosť možno v poslednej dekáde manipulovaný. Údajný komplot má veľa podobného s nedávnou kauzou s úrokovými sadzbami LIBOR. Ako píše agentúra Bloomberg, dokonca ho vo svojej štúdii odhalila rovnaká žena - profesorka ekonómie Rosa Abrantes-Metzová.

O čo ide? Hodnota LGF sa určuje dvakrát denne - ráno a popoludní - na základe konferenčného hovoru. Toho sa zúčastňujú zástupcovia piatich veľkých bánk a deklarujú za seba odhad, koľko zlata (pre potreby svoje a svojich klientov) plánujú kúpiť za aktuálne ceny spotového trhu. LGF sa zvyšuje alebo znižuje tak dlho, kým nie sú kúpne aj predajné požiadavky všetkých zainteresovaných pod 620 kilogramami.

Keďže je proces neregulovaný, pätica bánk môže počas konferenčného hovoru vykonávať nákupy. A to sa podľa výskumu Abrantes-Metzové pravdepodobne dialo. Bankári by tak využívali neverejné informácie, ktoré navyše mohli samotné banky ovplyvňovať. "Štruktúra merítka je naklonená kolaborácii a manipulácii. A namerané dáta ukazujú na to, že k nej naozaj dochádzalo," píše sa v neverejnej správe.

Abrantaz-Metzová to dokladá na štatistických číslach o obchodovaní: Od roku 2004 zaznamenala veľmi časté amplitúdy spotových cien práve počas niekoľkominútového konferenčného hovoru.

A z veľkej časti išlo o veľký pokles cien. "Je na regulátoroch, aby zistili, prečo k takýmto poklesom dochádzalo. Ale je jasné, že banky majú motív a zároveň i príležitosť takto manipulovať," okomentovala svoje zistenie Abrantaz-Metzová.

Pojmom banky je mienená pätica finančných domov, ktoré sa zúčastňovali na telefónnych hovoroch. Tvoria ju členovia takzvanej London Bullion Market Association, teda Scotia-Mocatta, Barclays Capital, Deutsche Bank, HSBC Bank a Société Générale.

Hneď tri z nich pritom len pred pár mesiacmi boli medzi hriešnikmi, ktorým Európska komisia uložila rekordnú pokutu vo výške 1,7 miliardy eur, práve za manipuláciu so sadzbou LIBOR.

ac, ihned.cz

Súvisiace články

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.