02.01.2015, 15:56

Francúzsko ruší milionársku daň. Neplní štátnu kasu

Francúzsko ruší milionársku daň. Neplní štátnu kasu

Jeden z najväčších úspechov vlády Francoisa Hollanda je v troskách. Francúzska vláda vo štvrtok potichu zrušila kontroverznú milionársku daň, ktorá "vyhnala" z Francúzska napríklad herca Gérarda Depardieua. Prezidentov sľub, že vysoké dane pre najbohatších pomôžu verejným financiám. Daň však priniesla omnoho menej peňazí, ako vláda očakávala.

Daň 75 percent pre príjmy nad milión eur do rozpočtu priniesla za celé obdobie iba 420 miliónov eur. Dôvodom zrušenia dane bol jednak nízky výnos, v druhom rade toto zaťaženie odlákalo ľudí s vyššími príjmami do zahraničia. Pôvodný zámer bol ponechať daň v platnosti dva roky, jej koniec však prišiel skôr a podľa rozhodnutia parlamentu sa už nikdy neobnoví. Naopak, vláda sa podľa vlastných slov bude snažiť vytvárať priaznivejšie podmienky pre biznis.

Z milionárskej dane si súčasný prezident Francois Hollande urobil hlavnú hviezdu kampane, teraz však mení kurz a do vlády dokonca obsadil jedného zo svojich najväčších kritikov. Emmanuel Macron, bývalý bankár a dnes minister hospodárstva, kedysi nazval Francúzsko "Kubou bez slnka" a kritizoval neschopnosť vlády oživiť hospodársky rast.

Francúzsku ekonomiku trápy slabý hospodársky rast, miestny štatistický úrad predpovedá rast ekonomiky v prvom polroku 2015 iba 0,3 percenta. Nezamestnanosť vzrástla na úroveň 10,4 percenta, čo zodpovedá údajom počas krízy.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.