03.03.2014, 15:27

Bill Gates sa vrátil na trón. Po štyroch rokoch je opäť najbohatší

Rebríček najbohatších ľudí na svete magazínu Forbes vedie po niekoľkoročnej odmlke zakladateľ Microsoftu Bill Gates.

Bill Gates sa vrátil na trón. Po štyroch rokoch je opäť najbohatší

Spoluzakladateľ Microsoftu Bill Gates sa po štvorročnej odmlke opäť stal najbohatším človekom na svete. V pravidelnom rebríčku časopisu Forbes predstihol mexického miliardára Carlosa Slima Helú. Bill Gates sa do čela dostal predovšetkým vďaka tomu, že si vlani polepšil o deväť miliárd dolárov. Jeho majetok má podľa Forbesu hodnotu 76 miliárd dolárov.

Nové tváre

Gates preskočil Mexičana o 4 miliardy dolárov. Poradie Forbesu počítačový priekopník ovládol v pätnástich z posledných dvadsiatich rokov. Prví dvaja miliardári - Gates a Slim - sú už niekoľko rokov stále tí istí. Zdá sa však, že by k nim mohli pribudnúť ďalšie rebríčkové stálice. Druhým rokom  po sebe sa na tretie miesto dostal muž, ktorý zbohatol vďaka móde - Španiel Amancio Ortega (64 miliárd dolárov). Známy je predovšetkým vďaka svojmu odevnému reťazcu Zara.

Štvrtý v poradí je známy americký investor a filantrop Warren Buffet (58,2 miliardy dolárov), prvú päťku potom uzatvára šéf Oracle Corporation Larry Ellison (48 miliárd dolárov).

Časopis Forbes vyhlásil svoje miliardarske poradie už po 28. krát. Jeho ľudia napočítali vlani vo svete 1645 mužov a žien, ktorých majetok presahuje hodnotu jednej miliardy dolárov. Ich celkové bohatstvo je 6,4 bilióna dolárov. V porovnaní s predošlým ročníkom je to o poznanie viac. Vtedy dali dolároví miliardári dohromady o bilión menej.

Skokan roka je Zuckerberg

Pomyselným skokanom roka sa stal zakladateľ sociálnej siete Facebook Mark Zuckerberg. Vlani svoje bohatstvo takmer zdvojnásobil - z 15,2 miliárd dolárov poskočil na 28,5 miliardy. Pre Zuckerberga to bol celkovo dobrý rok. Jeho Facebook sa vlani konečne prehupol do čiernych čísel, predovšetkým kvôli lepšiemu predaju reklamy prostredníctvom inteligentných telefónov.

Forbes zaradil do svojho poradia dvojnásobný počet Čechov ako pred dvoma rokmi. V rebríčku je až šesť miliardárov zo susednej Českej republiky. Forbes sem totiž zaradil aj Slováka Andreja Babiša, ktorý žije a pôsobí v Česku. Slovensko tak podľa Forbesu nemá ani jedného dolárového miliardára.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.