19.01.2016, 00:00

Vrátime kontroly na hranice, hrozí Rakúsko

Rakúsky kancelár varuje pred dočasným pozastavením Schengenu. Robí to starosti aj našim dopravcom, ktorým to môže neúmerne zvýšiť náklady.

Hraničné kontroly by sa už o pár dní mohli vrátiť do tesnej blízkosti Bratislavy, odkiaľ zmizli po vstupe Slovenska do Schengenu. Rakúsky kancelár Werner Faymann totiž varoval, že jeho krajina od piatka zavedie prísnejšie hraničné kontroly migrantov. A nielen tých. „Budeme kontrolovať každého, kto vstupuje na naše územie,“ povedal Faymann pre rakúsky denník Österreich.

Samotné rakúske úrady sa vyjadrili zdržanlivejšie a bez uvedenia konkrétnejších informácií, či sa na návrat kontrol majú pripraviť aj slovenskí vodiči. „Dočasné pozastavenie schengenských pravidiel bolo predstavené ešte v septembri minulého roka. Reagovali sme tak na kroky Nemecka. Toto rozhodnutie je ešte stále v platnosti,“ uviedol pre HN hovorca rakúskeho ministerstva vnútra Karl Heinz Grundböck.

Slovenské úrady zatiaľ nemajú k tejto záležitosti stanovisko rakúskej strany. „Bezpečnostná situácia na území Slovenska je stabilná. V súčasnosti si nevyžaduje prijatie ďalších opatrení,“ potvrdil pre HN Martin Wäldl z oddelenia komunikácie a prevencie kancelárie prezidenta Policajného zboru.

Zlyhanie Európa

Faymann toto rozhodnutie zdôvodnil zlyhaním Európskej únie v dosahovaní dohody o rozdelení utečencov a o

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.