13.07.2015, 00:00

Na Taiwane sa zahrali na vlkov z Wall Street. I s našou značkou

Taiwanská prokuratúra vyšetruje megapodvod a defraudáciu desiatok miliónov eur. Stopy vedú do Česka a na Slovensko.

Na neslávne známeho burzového makléra Jordana Belforta, vlka z Wall Street, sa zahral taiwanský podnikateľ Lo Hsu-liang a jeho papierový zdravotnícky holding Zodic Light World Technology (ZLWT) z Tchaj-peja. Nedotiahnuté kontrakty za viac ako pol miliardy eur v Hondurase a Číne, fingovaný výskum a spolupráca s prestížnymi univerzitami z Taiwanu a zo Slovenska či spoločný podnik s neexistujúcou československou fabrikou Chirana Group. Firma si totiž roky dômyselne budovala falošný imidž a cez umelo vytvorenú ilúziu nadhodnocovala svoje akcie.

Taiwanské úrady tvrdia, že nafukovaním bubliny mala investorov pripraviť o viac ako 30 miliónov eur. „Od týchto aktivít sa dôrazne dištancujeme. Nikdy sme s týmito firmami nespolupracovali, nekomunikovali ani neobchodovali. Nemáme s tým absolútne nič spoločné. Považujeme to za poškodzovanie našej značky a dobrého mena,“ hovorí pre HN obchodný riaditeľ skupiny M. O. C. Ján Brkal, ktorá je výhradným držiteľom medzinárodnej ochrannej známky Chirana. Celú kauzu Brkal považuje za obyčajné parazitovanie na mene známeho výrobcu zdravotníckych materiálov. Holding zo Starej Turej totiž pod sebou združuje spoločnosti Chirana, Chirana Medical, Chiranalab a Chirana CZ.

Zneužité meno Slovenska

V prípade vyšetrovaného megapodvodu totiž aktívne účinkuje česko-slovenské zoskupenie Chirana Group a slovenský diplomat na Taiwane Michal Kováč mladší. ZLWT pritom od roku 2012 oficiálne deklaruje úzku kooperáciu s Chiranou. Tú prezentuje ako svetoznámeho giganta vo výrobe špičkovej zdravotníckej techniky z Európy s obratom viac ako jedna miliarda eur a so štyrmi tisíckami vysoko odborných zamestnancov. Údajne úspešnú firmu s ročným rastom viac ako 25 percent a operujúcu na viac ako 50 trhoch sveta na Taiwane zastupoval predseda Predstavenstva Chirana Group Jiří Kopeček spoločne s jej generálnym riaditeľom Henrichom Hercegom. Kopeček a Herceg však asi na Taiwane zabudli povedať, že česká Chirana Group je podľa výpisu z obchodného registra od roku 2010 v likvidácii a nič nevyrába. Jej slovenská sestra Chirana Group SK pritom už päť rokov nepredala ani jeden prístroj. To však trojici Lo Hsu-Liang, Jiří Kopeček a Henrich Herceg nebránilo v tom, aby oficiálne navštevovali zdravotnícke veľtrhy a verejné inštitúcie. Zároveň ohlasovali nové investície a zakladali so ZLWT spoločné výrobné a výskumné spoločnosti ako Chirana Group Asia či Chirana Biomedical.

Hra na skrývačku

Na internetovej stránke zlikvidovanej pražskej akciovky Chirana Group pritom svieti inzerát na akciový výpredaj posledných troch kusov ultrazvuku s telefónnym číslom jej bývalého šéfa Jiřího Kopečka. V telefóne na otázky HN o aktivitách firmy na Taiwane odpovedal, že je zaneprázdnený a ozve sa. Kopeček síce nezavolal, ale telefón ešte raz zdvihol. Opäť žiadal o trpezlivosť. Neskôr napísal už iba SMS správu:„Zisťujem, čo sa stalo a aký to má vzťah k nám. Za

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.