07.01.2016, 16:50

V Číne menia pravidlá. Ľahko podlieha masovým panikám

V Číne menia pravidlá. Ľahko podlieha masovým panikám

Čínska komisia pre cenné papiere a burzy prestane od piatku uplatňovať mechanizmus automatického prerušovania obchodov pri veľkých výkyvoch, ktorý zaviedla len na začiatku roka. Oznámili to dnes burzy v Šanghaji a Šen-čene. Kvôli novému systému sa tento týždeň obchodovanie na čínskych burzách už dvakrát zastavilo.

Rozhodnutím zaviesť systém automatického pozastavovanie obchodov Čína reagovala na minuloročné masívne výkyvy na domácich trhoch.

Podľa nového pravidla platí, že keď sa index CSI300 zahŕňajúci najväčšie firmy na burzách v Šanghaji a Šen-čene vychýlia o päť percent proti záverečnej hodnote predošlého dňa, obchodovanie sa preruší na štvrť hodiny. Výkyv o sedem percent potom vedie k pozastaveniu obchodov na celý zvyšok obchodného dňa.

Prvýkrát bolo obchodovanie s čínskymi akciami zastavené po sedempercentnom prepade hneď v pondelok. Druhýkrát sa to stalo dnes, keď sa na trhoch prestalo po počiatočnom výpredaji obchodovať zhruba po pol hodine.

Analytici poukazujú na to, že nový systém situáciu na čínskom trhu, ktorý ľahko podlieha masovým panikám, ešte zhoršuje. Akonáhle začnú akcie výraznejšie klesať, investori sa o to viac snažia predávať, aby to stihli, než nastúpi prerušenia obchodov.

"Päťpercentný prah je pre tak kolísavý trh evidentne príliš nízky," povedal agentúre Reuters Tom Rafferty z ázijskej pobočky britskej výskumnej skupiny The Economist Intelligence Unit.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.