01.07.2014, 11:19

Plán Kuby skončil fiaskom. Na nové autá nikto nemá

Veľké fiasko. Takto sa dá zhodnotiť uvoľnenie predaja nových áut na Kube. Za pol roka sa predalo iba päťdesiat nových áut.

Plán Kuby skončil fiaskom. Na nové autá nikto nemá

Za prvých šesť mesiacov, kedy si Kubánci prvýkrát od revolúcie z roku 1959 môžu kúpiť bez povolenia vlády zahraničné auto, predali autosalóny 50 áut a štyri motorky. Obyvatelia Kuby uvoľnenie predaja najskôr uvítali, následne ale neskrývali sklamanie, keď zistili, že cena nových áut presahuje aj o viac ako 400 percent sumy, za ktoré sa rovnaké autá predávajú v USA či Európe.

Vláda vysoké ceny zdôvodnila tým, že zisk z predaja poputuje do osobitného fondu na rozvoj verejnej dopravy. Sumy, za ktoré sa autá predávajú, sú ale tak vysoké, že si väčšina Kubáncov nákup nemôže dovoliť. Bežný plat štátnych zamestnancov totiž činí v prepočte 15 eur.

Podľa BBC sa napríklad Peugeot 508, ktorý u nás kúpite za 22 tisíc eur, sa na Kube predáva až za 181 tisíc eur. Štát, ktorý má na predaj nových vozidiel monopol, nastavil ceny o viac ako štyristo percent vyššie, než je bežné v zahraničí. Ľudia, ktorí sa na predaj nových aut prišli pozrieť, označili ceny za bláznivé a celú ponuku za pohŕdanie.

Za prvý polrok predalo jedenásť kubánskych zastúpení automobiliek vozidlá za 1,28 milióna dolárov. Väčšina predajov sa podľa všetkého týkala jazdených áut za priemernú cenu v prepočte 17 400 euro.

Liberalizácie predaja áut bola jednou z viac ako 300 reforiem navrhnutých prezidentom Raúlom Castrom, ktorý sa moci chopil po svojom bratovi Fidelovi. Sériu hospodárskych reforiem v roku 2011 schválil VI. zjazd Komunistickej strany Kuby.

Kubánci doteraz vo veľkom prevádzkujú autá z 50. rokov minulého storočia alebo aj staršie. Je to tak preto, že do septembra 2011 bolo možné voľne predávať alebo kupovať len tie automobily, ktoré sa na ostrove vyskytovali pred revolúciou z roku 1959. Kubánci tiež stále hojne jazdia sovietskymi autami z doby, kedy bol niekdajší Sovietsky zväz najväčším kubánskym spojencom.

Pozrite sa, ako sa jazdí na Kube

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.