05.01.2016, 14:14

Oceľ východu má stále problémy, stovky zamestnancov nenastúpili do práce

Oceľ východu má stále problémy, stovky zamestnancov nenastúpili do práce

Po Novom roku nenastúpili do práce stovky zamestnancov košického U. S. Steelu. Odborári sa totiž s vedením dohodli na skrátenom pracovnom týždni. Dôvodom je pokles objednávok a zlá situácia na trhu s oceľou.

Ešte v minulom roku zamestnávateľ požadoval, aby odborári prijali dohodu skráteného pracovného týždňa o 20 percent, čo predstavuje jeden deň v týždni. Dostali by náhradu mzdy vo výške 60 percent z priemerného zárobku. "Za stranu odborov sme tento návrh neprijali, lebo sme považovali za nie celkom korektné uplatniť tento skrátený pracovný režim ešte v roku 2015 z dôvodu dobrých hospodárskych výsledkov," uviedol odborársky predák košických hutníkov Mikuláš Hintoš.

Koncom decembra však na dohodu v súvislosti s dramatickým znížením objednávok odborári pristúpili. TASR to dnes potvrdil hovorca spoločnosti U. S. Steel Košice Ján Bača. "Po dohode s odborármi sme pristúpili v januári 2016 k štvordňovému pracovnému týždňu. Za deň, počas ktorého zamestnanci na určených pracoviskách nebudú v práci, poskytneme 60 percent kompenzáciu z priemerného zárobku zamestnanca," informoval Bača. Podľa jeho slov dôvodom je komplikovaná situácia na trhu s oceľou pre extrémne vysoké objemy dumpovaných produktov dovážaných do Európy v posledných mesiacoch.

Zamestnanci ostanú jeden deň v týždni doma po dohode so zamestnávateľom. Časť z nich už podľa odborárskeho predáka Mikuláša Hintoša využila túto možnosť. "V súčasnosti sa pripravujú zoznamy jednotlivých zamestnancov, ktorých sa to hlavne vo výrobe týkať nebude. Po sumarizácii týchto údajov budeme vedieť určiť presný počet zamestnancov, ktorých sa skrátený pracovný týždeň a prekážka na strane zamestnávateľa nedotkne," vysvetlil predseda odborov Hintoš.

Spoločnosť U. S. Steel Košice má v súčasnosti viac ako 12.000 kmeňových i externých zamestnancov.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.