28.01.2016, 00:00

Západ chystá biznis s Iránom

Sankcie svetových veľmocí voči Teheránu boli zrušené len nedávno, no západné spoločnosti si už teraz robia chuť na takmer 80-miliónový iránsky trh. Prieskum trhu v Iráne na jeseň minulého roka avizovali významné strojárske či technologické spoločnosti ako General Electric, Hewlett Packard alebo Apple.

Postupne sa k nim pridávajú aj ďalšie. „Do Iránu sa chystajú predovšetkým európske, čínske a japonské spoločnosti. Medzi najatraktívnejšie sektory patrí výroba automobilov. V Iráne by mohli investovať Peugeot, Volkswagen či Toyota,“ tvrdí ekonóm Boris Tomčiak zo spoločnosti Finlord.

Európske biznis turné

Podporiť biznis Západu s Teheránom aktuálne chce iránsky prezident Hasan Rúhání. Ten sa ako prvý iránsky líder po vyše dvoch desaťročiach dostal do Európy. Tento týždeň navštívil Taliansko, kde uzavrel kontrakt so spoločnosťou Saipem vyrábajúcou potrubia pre energetiku. Včera Rúhání zavítal do Francúzska, kde podpísal dohodu s výrobcom lietadiel Airbus na dodávku 114 lietadiel. Podobný kontrakt Teherán uzavrel aj s americkým Boeingom.

Pri obnovovaní ekonomických vzťah

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.