07.11.2015, 11:04

Vytvorilo státisíce pracovných miest a zlacnelo ropu, ničí však životné prostredie

Frakovanie vytvorilo v USA 725-tisíc pracovných miest a stojí za lacnou ropou. Odporcovia mu vyčítajú dopady na zdravie a životné prostredie.

Vytvorilo státisíce pracovných miest a zlacnelo ropu, ničí však životné prostredie

Rozmach ťažby ropy a plynu z bridlicových ložísk v Spojených štátoch vytvoril v rokoch 2005 až 2012 približne 725-tisíc nových pracovných miest. Zmiernil tak negatívne dôsledky finančnej krízy. Vyplýva to zo štúdie amerického Národného úradu ekonomického výskumu (NBER). Štúdia by podľa agentúry Reuters mohla ovplyvniť diskusiu ohľadom takzvaného frakovania, teda hydraulického štiepenia používaného na ťažbu z bridlicových ložísk.

Pri frakovaní sa do hlbokých hornín vháňa pod tlakom voda s pieskom a chemikáliami, čo horninu rozbíja a z trhlín potom prúdi potrubím späť ropa či plyn. Technológia má mnoho odporcov, ktorí poukazujú najmä na ekologické a zdravotné riziká takejto ťažby.

"Zástancovia a odporcovia frakovania v debatách porovnávajú jeho ekonomický prínos s dopadmi na zdravie a životné prostredie," uviedla univerzita Dartmouth College, ktorej profesori sa na štúdii podieľali.

Rozmach ťažby z bridlicových ložísk v Spojených štátoch výrazne prispel ku globálnej prevahe ponuky ropy nad dopytom, ktorá tlačí nadol ceny suroviny. Tie sa teraz kvôli vysokým dodávkam na trh nachádzajú pod 50 dolármi za barel, zatiaľ čo v polovici minulého roka sa pohybovali okolo 115 dolárov za barel.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.