V pondelok zažili americké akciové trhy najhorší novoročný štart od roku 2008. Aj keď dôvodov bolo na prvý pohľad viac - napätie na Blízkom východe, slabá nálada v americkom priemysle - zásadný bol bezpochyby jeden - neriadené pondelkové výpredaje čínskych akcií. Pre ďalší vývoj na trhoch teda bude dôležitý ďalší vývoj v Číne. Čo čakať?

Dočasný záchvev

Aj keď sú dnes čínske akcie vďaka masívnej injekcii krátkodobej likvidity (20 miliárd dolárov) pokojnejšie, investori pravdepodobne budú s nervozitou čakať na koniec týždňa, kedy má skončiť zákaz predajov akcií pre veľkých investorov.

Avšak hoci čínske autority takticky zohrajú hru s trhmi v nasledujúcich dňoch a týždňoch nakoniec dobre, nič to nezmení na tom, že Čínu zrejme čaká ďalšie spomalenie a zrejme aj oslabenie meny, resp. pokles hodnoty domácich aktív. Prečo?

Novembrové zlepšenie v makro-číslach (od priemyslu po maloobchod), bolo pravdepodobne iba dočasným záchvevom optimizmu v reakcii na niektoré jednorazové stimuly. Čínska vláda na jeseň uľahčila prístup k hypotékam a daňovými úľavami jednorazovo podporila predaje áut.

Ťažoba pre priemysel

Zdá sa ale, že už na konci roka dočasný pozitívny stimul z čísel vyprchal. Zadĺženosť čínskych podnikov v kombinácii s nadmernými kapacitami v priemysle, plnými skladmi a prudkým poklesom výrobných cien (ktoré od akejkoľvek ďalšej výroby na sklad odrádzajú) neveštia nič dobrého.

Odbúravanie nadmerných kapacít, zásob a ťažkosti s ťažko splatitelnými dlhmi budú čínsky priemysel ťažiť ďalej. Relatívne lepšie sa darí sektoru služieb a z pohľadu dopytu spotrebe domácností.

Potrápi eurozónu

Priemysel je ale v Číne ťažká váha, ktorá tvorí na rozdiel od vyspelých ekonomík skoro polovicu HDP a zamestnanosti. Preto sa Čína ďalšiemu spomaľovaniu nevyhne - a s tým pravdepodobne ani tlaku na oslabovanie meny a na devízové ​​rezervy. Reakciou na to pravdepodobne budú nové rozpočtové a menové stimuly.

Tie však nedokážu obrátiť beh sveta, ale iba zmierniť bolesť z precitnutia do novej reality. Ak čínsky rast spomalí k tempám okolo 5-6 percent, nemalo by to vyspelé ekonomiky ohroziť (negatívny dopad na Česko a na Nemecko v takom prípade odhadujeme do pol percentuálneho bodu). Výraznejšie čínska kríza by ale mohla predovšetkým nepríjemne potrápiť eurozónu.

Komentár bol zverejnený na webe patria.cz

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.