11.02.2015, 19:50

Ak máme doplácať na Grécko, chcem o tom referendum, hovorí Fico

Ak máme doplácať na Grécko, chcem o tom referendum, hovorí Fico

Vznik novej vlády v Grécku nemôže podľa premiéra Roberta Fica (Smer-SD) znamenať zánik záväzkov. Ako upozornil, keď im podmienky pomoci nevyhovovali, mali ju odmietnuť v čase, keď sa o nej rozhodovalo. Uviedol to na dnešnom parlamentom výbore pre európske záležitosti.

Upozornil, že SR pri pôžičke Aténam ručí necelým jedným percentom a pri odpustení tohto dlhu by to museli zaplatiť ľudia na Slovensku. Považuje to však za falošnú solidaritu. "Keby nás do toho nútili, tak sa musí urobiť referendum a ľudia by sa k tomu museli vyjadriť. Ak by ho odignorovali a povedali by, že ich to nezaujíma, tak by vláda povedala, že v tom prípade Grékom peniaze dáme," poznamenal s tým, že ide o otázku, ku ktorej sa musia vyjadriť občania. "Ale nevidím dôvod, prečo by Slovensko s našimi platmi a dôchodkami malo priamo dať niekomu nejaké peniaze," zopakoval s tým, že všetka pomoc Grécku bola niečím podmienená.

Pripustil, že sa môže hľadať iný mechanizmus, napríklad predĺženie doby splácania, avšak odmietol preniesť problém jednej krajiny do peňaženiek druhej.

Grécko sa chystá predložiť ministrom financií menovej únie návrh na zmiernenie podmienok svojho záchranného programu. Nová ľavicová grécka vláda, ktorá sa ujala moci po víťazstve vo voľbách 25. januára, pritom odmieta pokračovať v úsporných opatreniach a chce zmierniť podmienky záchranného balíka v celkovej výške 240 miliárd eur, ktoré jej okrem štátov eurozóny poskytol aj Medzinárodný menový fond (MMF). Nový grécky premiér Alexis Tsipras do Bruselu odkázal, že pre Atény neexistuje iná cesta ako zmena podmienok úveru.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.