19.07.2015, 16:07

Jedna mena, jedna vláda. Hollande podporil prevratnú novinku pre eurozónu

Francúzsky prezident François Hollande sa vyslovil pre vytvorenie spoločnej vlády krajín platiacich eurom.

Jedna mena, jedna vláda. Hollande podporil prevratnú novinku pre eurozónu

Jednotná vláda devätnástich krajín eurozóny by podľa neho mala mať spoločný rozpočet a parlament, ktorý by uplatňoval demokratickú kontrolu.

Štáty sa stali členmi menovej únie, pretože to zodpovedá ich záujmom. "Nikto si nedovolil odísť," upozornil Hollande. "Ich voľba si zaslúži posilnenie organizačnej štruktúry, vytvorenie predvoja zloženého z krajín, ktoré sa tak rozhodnú," napísal v článku, ktorý v nedeľu zverejnil francúzsky týždenník Journal du Dimanche.

Členovia eurozóny dnes tvoria skôr neformálnu skupinu, v ktorej je každá krajina zastúpená ministrom financií. Šéfom Euroskupiny je holandský minister financií Jeroen Dijsselbloem. "Čo nás ohrozuje, nie je nadmiera Európy, ale jej nedostatok," usudzuje Hollande.

Prezident napísal, že Európska únia sa dopustila oslabenia svojich inštitúcií. Podotkol, že 28 členských krajín "sa ťažko snaží nájsť spoločnú platformu pre ďalší postup. Parlamenty sú príliš vzdialené rozhodovacím procesom a ľudia sa odvracajú, keď je ich názor toľko ignorovaný “.

Nespokojnosť Európanov s kontinentálnymi inštitúciami zneužili podľa Hollanda populisti, "ktorých desí podoba sveta, pretože si želajú návrat múrov a drôtov".

zdrpj: idnes.cz

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.