29.12.2015, 00:00

Zlatý týždeň sa tento rok nekoná. Lyžiarsky biznis prišiel o svoju šancu

Zlatý týždeň sa tento rok nekoná. Lyžiarsky biznis prišiel o svoju šancu

Nie nadarmo ho volajú „zlatý týždeň“. Lyžiarske strediská počas týchto dní totiž dokážu zarobiť až tretinu tržieb a kým cez vianočné prázdniny sa zarába na zisk, potom už najmä na prevádzku.

Tento rok však obdobie od Vianoc do Troch kráľov nemá tradičný lesk. Z osemdesiatky stredísk je v súčasnosti v prevádzke približne iba štvrtina. „Nálada u prevádzkovateľov je smutná, všetci sa momentálne spoliehajú na ochladenie, aby chytili druhú polovicu prázdnin,“ hovorí pre HN Ľubica Styková, manažérka spoločnosti Sitour, ktorá prevádzkuje snehové správy Holiday Info.

Otázny Silvester

Ani to však nebude jednoduché. Vysoké teploty a inverzia dosiaľ znemožňovali technicky zasnežiť väčšinu zjazdoviek. Aj preto ani otvorené strediská nejdú na sto percent.

Ochladenie by malo prísť v druhej polovici tohto týždňa, no zasneženie si vyžiada ešte niekoľko dní navyše. „Ak začne mrznúť, tak ako hlásia v predpovediach počasia, tak otvoríme niekedy začiatkom januára. Budeme sa snažiť otvoriť čo najskôr aspoň časť strediska a potom dosnežíme zvyšok,“ hovorí Mária Ház z Relax Center Plejsy.

Výpadok príjmov

Hoci je na konečné hodnotenie ešte skoro, už teraz je jasné, že táto zima sa do histórie zlatými písmenami nezapíše. A výpadok polovice najsilnejšej časti sezóny bude prevádzkovateľov stredísk mrzieť. „Nie je to tragické, ale nedá sa to dohnať. Finančne to zasiahne všetky strediská,“ myslí si majiteľ Ski Krahule Vladimír Urblík, ktorý predpokladá otvorenie strediska na Silvestra.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.