04.06.2013, 16:45

Ministerka chce ochrániť kníhkupcov. Poštovným

Francúzska ministerka (na snímke) sa ostro "obula" do americkej spoločnosti Amazon.

Aurélie Filippettiová. Reuters

Francúzska ministerka kultúry Aurélie Filippettiová ostro napadla americkú online retailovú sieť Amazon a vyhlásila, že táto spoločnosť úmyselne ničí tradičných kníhkupcov a vytvára "kvázi monopol". "Dnes má už každý Amazonu plné zuby," vyhlásila. "Nízkymi dumpingovými cenami penetruje trhy a keď položí konkurenciu na lopatky, svoje ceny zdvihne," povedala socialistická ministerka. Informoval o tom denník Financial Times.

Ministerka išla vo vyjadreniach ešte ďalej a spoločnosť nazvala "ničiteľom kníhkupectiev". Podľa vlastných slov teraz zváži, či nenavrhne v krajine zákaz, podľa ktorého by už online spoločnosti nesmeli ponúkať doručenie zadarmo, ako aj koniec súčastného modelu prípustných päťpercentných zliav na knihy.

Aurélie Filippettiová. Reuters

V tejto súvilosti už verejnosti predstavila deväťmiliónový plán na podporu tradičných kníhkupcov, na ktorom sa budú z časti podieľať aj vydavatelia. Plán nazvala "bezprecedentnou snahou na záchranu kníh a čítania, keďže bez nezávislých kníhkupcov bude aj menej kníh."

Amazon sa hnevu ministerky nevyhol ani napriek tomu, že v krajine vybudoval niekoľko veľkých distribučných centier, len posledné z nich, ktoré bolo otvorené minulý rok v meste Chalon-sur-Saone, zamestnáva pritom až päťsto ľudí.

Filippetiová sa preslávila podporou plánu zdaniť špeciálnou daňou smartfóny a iné zariadenia s pripojením na internet v snahe "zachovať výnimočnú francúzsku kultúru pred záplavou anglicky-jazyčného digitálneho obsahu v ére internetu".

Amazon však nie je prvou spoločnosťou, ktorej sa vo Francúzsku v poslednom čase ušlo tvrdej kritiky. Minulý mesiac iný francúzsky minister, tentokrát priemyslu, stopol plánovanú akvizíciu spoločnosti Yahoo!, ktorá chcela kúpiť 75-percentný podiel v rýchlo rastúcej internetovej firme DailyMotion. Tú vlastní štátny podnik France Telecom.

V apríli sa "ušlo" aj technologickému gigantu Apple, na ktorý si posvietila ministerka pre digitálne technológie a inovácie Fleur Pellerinová, ktorej sa nezdal fakt, že firma zo svojej ponuky v App Store vyradila istý francúzsky startup. Ministerka tento krok nazvala "extrémne brutálnym a neetickým".

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.