14.11.2013, 14:41

Írsko čoskoro ukončí záchranný program a ďalšiu pomoc nechce

Írsko čoskoro ukončí záchranný program a ďalšiu pomoc nechce

Írsko na budúci mesiac ukončí záchranný program Európskej únie (EÚ) a Medzinárodného menového fondu (MMF) a nebude žiadať dodatočnú pomoc vo forme preklenovacieho úveru. Vyhlásil to dnes v írskom parlamente premiér Enda Kenny, krátko pred plánovanou schôdzou ministrov financií eurozóny, ktorá sa uskutoční dnes podvečer v Bruseli. Informovali o tom agentúry Reuters, AP a DPA.

Veritelia, tzv. Trojka (Európska komisia, Európska centrálna banka a MMF) minulý týždeň schválili Írsku poslednú splátku z úveru v celkovej výške 85 miliárd eur. Otvorili tak Dublinu cestu k ukončeniu záchranného programu.

"Z vládnej analýzy vyplýva, že najlepšou voľbou pre Írsko je ukončiť program podľa plánu v decembri tohto roka bez žiadosti o ďalšiu pomoc," uvádza sa vo vyhlásení, ktoré kabinet poslal Bruselu.

Pre takýto postup sa Írsko rozhodlo na základe dvoch kľúčových faktorov. Jedným sú priaznivé podmienky na finančných trhoch a tiež konsolidácia jeho verejných financií.

Írsko sa už tento rok vrátilo na dlhopisové trhy a je schopné získať financie potrebné na chod štátu z predaja dlhopisov.

"Vláda je odhodlaná znížiť do roku 2015 schodok verejných financií pod hranicu 3 % hrubého domáceho produktu," uvádza sa vo vyhlásení kabinetu.

Vláda v Dubline sa bude podľa Kennyho spoliehať na svoje finančné rezervy vo výške 25 miliárd eur a rozhodla sa nežiadať o preklenovací úver.

V roku 2010 muselo Írsko požiadať EÚ a MMF o trojročný úver v hodnote 85 miliárd eur, keďže jeho náklady na obsluhu dlhu dosiahli neprijateľnú úroveň. Na druhej strane zaviedlo prísne úsporné opatrenia, ktoré krajine pomohli znížiť skonsolidovať verejné financie a opäť si získať dôveru trhov.

 

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.