20.08.2014, 12:51

Čína zachraňuje štát v Karibiku. Megaprojektom za miliardu

Čínski investori napumpujú miliardu dolárov do štátu Antigua a Barbuda a vybudujú obrovský rezort. Prácu tým v malej krajine dostane tisíc ľudí.

Čína zachraňuje štát v Karibiku. Megaprojektom za miliardu

Stavba mamutieho 640-hektárového komplexu, ktorý pozostáva z rôznych hotelov, rezidenčných a komerčných objektov, sa má začať v budúcom roku.

Stáť majú na viac ako 350-hetárovej ploche na severe Antiguy a zvyšná časť je projektovaná na malé ostrovčeky v okolí. Okrem luxusných hotelov tu majú byť stovky súkromných domov, školy, nemocnice, prístavy, golfové ihriská, zábavná štvrť, dostihová trať a najväčšie kasíno v Karibiku.

Karibský megaprojekt bude stáť na pozemkoch, ktoré v minulosti patrili nepopulárnemu americkému finančníkovi Allenovi Stantofdovi.

Spoločnosť Yida International Investment Group, ktorá realitný projekt zastrešuje si od neho sľubuje, že Atigue a Barbude prinesie oživenie a prílev turistov, ktorí pomôžu ekonomike krajiny.

Hovorca spoločnosti Yida Sam Dison uviedol, že spoločnosť a jej globálni partneri vytvoria ďalšie dve miliardy dolárov HDP štátu Antigua. "Krajina získa príjmy z predaja nehnuteľnosti, vytvorenia nových priemyselných odvetví a z priamych zahraničných investícií," dodal Dison.

Premiér štátu Antigua Gaston Brown podpísal memorandum o dohode s developermi 13. júna, deň po nástupe do funkcie po júnových voľbách. Browne tak deklaroval svoj zámer transformovať krajinu, trpiacu ochromujúcim štátnym dlhom a nezamestnanosťou, na ekonomickú superveľmoc. Dlh krajiny momentálne dosahuje 90 percent hrubého domáceho produktu.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.