08.11.2015, 13:03

Česko s eurom? Pre Zemana je veľkou prekážkou Grécko

Český prezident už v minulosti vyhlásil, že záchrana Grécka je silným argumentom proti vstupu do eurozóny.

Česko s eurom? Pre Zemana je veľkou prekážkou Grécko

Český prezident Miloš Zeman si myslí, že jeho krajina môže prijať euro až v okamihu, keď bude vyriešená účasť Grécka v eurozóne. V diskusii na Prime to povedal prezidentov hovorca Jiří Ovčáček. Zeman bol doteraz zástancom rýchleho prijatia eura, na grécke problémy ale už skôr upozorňoval.

"Pán prezident v tomto smere posunul trošku svoj názor v súvislosti s Gréckom," podotkol Ovčáček k prípadnému prijatiu eura.

V júni na návšteve v Novej Vsi na Třebíčsku Zeman uviedol, že odchodom Grécka z eurozóny by domáci odporcovia eura prišli o argument. Tvrdia totiž, že by Česko po prijatí eura muselo poskytovať nenávratnú pomoc krachujúcim ekonomikám v eurozóne.

"Považujem to za žiaduce aj preto, že by to bol dobrý odstrašujúci príklad pre ostatné krajiny eurozóny, aby nehospodárili nad pomery tak, ako hospodárilo Grécko," povedal k prípadnému odchodu Grécka z eurozóny v júni Zeman.

Odporcovia prijatia spoločnej európskej meny podľa neho argumentujú tým, že keby teraz Česká republika vstúpila do eurozóny, hrozí jej nebezpečenstvo, že bude musieť dávať, nie úvery alebo pôžičky, ale v podstate nenávratnú pomoc Grécku, prípadne ďalším krachujúcim ekonomikám. "Tento argument je úplne presný, ja s ním súhlasím a odpovedám - odpadne v okamihu, keď Grécko z eurozóny vystúpi," dodal prezident.

Euro je v súčasnosti technicky možné prijať podľa odborníkov aj politikov najskôr v roku 2020. Podľa júnového prieskumu spoločnosti SANEP je ale 72,6 percenta Čechov proti prijatiu eura.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.