06.01.2017, 12:41

"V žiadnom prípade." Trump dal ultimátum Toyote, závod musí postaviť v USA

Akcie japonskej automobilky po Trumpovom výpade na Twitteri klesli.

Americký prezident Donald Trump
Zdroj: Reuters

Po útoku Donalda Trumpa proti japonskej automobilke Toyota, že plánuje postaviť závod v Mexiku, sa japonská vláda demonštratívne postavila na obranu domáceho priemyslu.

"V žiadnom prípade!"

"Japonské automobilky výrazne prispievajú k tvorbe pracovných miest v Spojených štátoch. Je dôležité, že ich úsilie a výsledky sa prijímajú s uznaním," povedal dnes pre agentúru Kjódó japonský minister hospodárstva, obchodu a priemyslu Hirošige Sekó.

Akcie Toyoty po Trumpovom výpade na Twitteri klesli.

Zaznelo v ňom: "Toyota plánuje vybudovať nový závod, v ktorom chce vyrábať corolly pre USA. V ŽIADNOM PRÍPADE! Buď závod postaví v USA, alebo bude platiť vysoké clo," napísal nadchádzajúci prezident vo štvrtok.

Súčasť americkej kultúry

Toyota je takmer 60 rokov súčasťou americkej kultúry. Jej priame investície za celé obdobie dosiahli 21,9 miliardy dolárov (20,85 miliardy eur). V 10 závodoch v štátoch zamestnáva 136-tisíc ľudí.

Šéf Toyoty Akio Tojoda novinárom v New Yorku povedal, že jeho závody zohľadnia Trumpove rozhodnutia vo svojej plánovanej podnikateľskej činnosti v Mexiku.

Toyota je tretím automobilovým koncernom, ktorý Trump napadol za jeho závody v susednom Mexiku. Predtým zaútočil na americké spoločnosti General Motors a Ford.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.