11.01.2017, 11:57

Vlani z Číny odtiekol rekordný objem investícií. Smerovali hlavne do EÚ

Európania investovali v Číne štyrikrát menej.

dolár juan
Zdroj: Reuters

Z Číny vlani odišiel do zahraničia rekordný objem investícií, takmer 200 miliárd dolárov (189,27 miliardy eur). Vyplýva to z najnovšej štúdie prieskumných spoločností Rhodium Group a Mercator Institute.

Podľa tohto dokumentu najobľúbenejšou "destináciou" čínskych investorov bola vlani Európska únia (EÚ). Výsledkom je však veľká nerovnováha. Čínski investori totiž minulý rok vynaložili na akvizície v EÚ štyrikrát viac peňazí ako európski v Číne.

Prísnejšia kontrola

Konkrétnejšie, podľa odhadu Rhodium Group a Mercator Institute priame čínske investície v EÚ vlani vzrástli o 76 percent na 35,1 miliardy eur, zatiaľ čo opačným smerom, teda z EÚ do Číny, odišli investície vo výške 7,7 miliardy eur.

Nárast priamych čínskych investícií v EÚ bol podľa štúdie vlani taký dramatický, že čínske vedenie muselo šliapnuť na brzdu. Vláda v Pekingu už podnikla príslušné kroky a sprísnila kontrolu, aby zabránila nelegálnym transakciám.

Nedôvera Európy

Autori štúdie pripisujú váhavý prístup európskych firiem k investíciám v Číne spomaľovaniu ázijskej ekonomiky a tiež prekážkam, ktoré im bránia v prístupe na tamojší trh.

A zároveň európski politici aj podnikatelia s nedôverou sledujú nárast čínskych investícií na starom kontinente. Jediný spôsob, ako to zmeniť, je podľa štúdie skutočný pokrok pri zavádzaní reforiem v Číne, ktoré by posilnili úlohu trhu a uľahčili zahraničným firmám vstup na čínsky trh.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.