11.01.2017, 17:21

Ceny ropy rastú, dôvodom je postoj Saudskej Arábie

ropa
Zdroj: Reuters

Ceny ropy na svetových trhoch zamierili nahor. Ich silnému rastu nezabránila ani správa o prekvapivo vysokých zásobách suroviny v Spojených štátoch. Cena severomorskej ropy Brent vykazovala nárast o 2,8 percent, takže sa dostala nad 55 dolárov za barel.

Americká ľahká ropa West Texas Intermediate (WTI) si v rovnakom čase pripisovala takmer 2,7 percenta a prekročila 52 dolárov za barel. K rastu cien prispela správa o tom, že Saudská Arábia, ktorá je najväčším vývozcom ropy na svete, informovala niektoré svoje ázijské zákazníkov o znížení februárových dodávok.

Saudská Arábia je kľúčovým členom ropného kartelu OPEC. Ten koncom novembra uzavrel dohodu o znížení ťažby, ku ktorej sa pripojili aj niektoré významné ťažobné krajiny mimo OPEC, napríklad Rusko. Cieľom dohody je obmedziť nadbytočné dodávky na trh a podporili cenu suroviny.

Údaje amerického Úradu pre energetické informácie (EIA) dnes však ukázali, že zásoby ropy v Spojených štátoch minulý týždeň stúpli o 4,1 milióna barelov. Analytici pritom podľa prieskumu agentúry Reuters počítali s nárastom o len 1,2 milióna barelov.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.